আপোনাৰ পলিটেকনিক ডিপ্লোমা পাঠ্যক্ৰম অতি সোনকালেই শেষ হ'ব নেকি? পলিটেকনিক পাঠ্যক্ৰমৰ পিছত কি কৰিব আপুনি চিন্তা কৰিছে নেকি?

What to do after polytechnic

আপোনাৰ পলিটেকনিক ডিপ্লোমা পাঠ্যক্ৰম সোনকালেই সমাপ্ত হ'ব গৈ আছে নেকি? পলিটেকনিক পাঠ্যক্ৰমৰ পিছত কি কৰিব লাগে আপুনি চিন্তিত হৈছে নেকি? চিন্তিত হোৱা টো বন্ধ কৰক, কিয়নো আপোনাৰ ডিপ্লোমা পলিটেকনিক পাঠ্যক্ৰম সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত আপোনাৰ বাবে অপেক্ষা কৰি থকা বহুতো কেৰিয়াৰ বিকল্প আৰু সুযোগ আছে। শিক্ষাৰ্থীসকলে পলিটেকনিক ডিপ্লোমা পাঠ্যক্ৰম বাছনি কৰাৰ এটা আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণ হ'ল ই সুলভ উপায়েৰে আৰু তুলনামূলকভাৱে কম সময়ৰ ভিতৰত উৎকৃষ্ট কেৰিয়াৰৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে। পলিটেকনিক ডিপ্লোমা কাৰ্যসূচী সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত অভিযান্ত্ৰিক ব্যৱসায় আৰু অ-অভিযান্ত্ৰিক ক্ষেত্ৰ দুয়োটাৰ শিক্ষাৰ্থীৰ বাছনি কৰিবলৈ বিভিন্ন কেৰিয়াৰ বিকল্প আছে।


পৰৱৰ্তী অধ্যয়ন

যদিও পলিটেকনিক ডিপ্লোমা কাৰ্যসূচীবোৰ হৈছে এ.আই.চি.টি.ই.ৰ দ্বাৰা পৰিচালিত আৰু অনুমোদিত সম্পূৰ্ণ কাৰিকৰী পাঠ্যক্ৰম, এই পাঠ্যক্ৰমবোৰ বিশেষভাৱে শিক্ষাৰ্থীসকলক সংশ্লিষ্ট শাখা বা বিষয়ৰ ব্যৱহাৰিক দিশ আৰু মৌলিক বিষয়বোৰ শিকাতহে সহায় কৰে। সেয়েহে, যদি আপুনি আপোনাৰ জ্ঞানৰ দিগন্ত সম্প্ৰসাৰিত কৰিব বিচাৰে, পলিটেকনিক ডিপ্লোমা পাঠ্যক্ৰম সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত পৰৱৰ্তী অধ্যয়ন কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।


পৰৱৰ্তী অধ্যয়ন কৰাৰ সুবিধাসমূহ

পলিটেকনিক ডিপ্লোমা হৈছে এক কাৰিকৰী পাঠ্যক্ৰম যি আপোনা এটা ভাল চাকৰি দিব পাৰে। অৱশ্যে, অধিক বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ কেৰিয়াৰৰ সুযোগ পাবলৈ আৰু উচ্চ-স্তৰৰ চাকৰি, স্নাতক বা পৰৱৰ্তী অধ্যয়নৰ বাবে যোগ্য হোৱাটো অতি আৱশ্যক। তদুপৰি, আপোনাৰ পলিটেকনিক ডিপ্লোমাৰ সময়ত, আপোনাক কেৱল ব্যৱহাৰিক প্ৰশিক্ষণৰ লগতে আপোনাৰ সংশ্লিষ্ট অধ্যয়ন ক্ষেত্ৰৰ আধাৰিত দিশবোৰৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিয়া হয়। এই প্ৰশিক্ষণটো আপোনাৰ বাবে কনিষ্ঠ পৰ্যায়ৰ চাকৰি ল'বলৈ বা সোনকালে আৰম্ভ কৰিবলৈ পৰ্যাপ্ত হ'ব পাৰে, কিন্তু সেইবোৰে আপোনাক প্ৰয়োজনীয় পদোন্নতিত বা আপোনাক উচ্চ-স্তৰৰ চাকৰিৰ বাবে যোগ্য কৰাত সহায় নকৰিব। সেয়েহে, পৰৱৰ্তী অধ্যয়নবোৰে আপোনাক আপোনাৰ সংশ্লিষ্ট ডমেইনৰ গভীৰ জ্ঞান লাভত সহায় কৰিব, তাত্ত্বিক আৰু ব্যৱহাৰিক দুয়োটা স্তৰত আৰু তাৰ পৰিৱৰ্তে আপোনাক উচ্চ-স্তৰৰ চাকৰি লক্ষ্য কৰাত সহায় কৰিব।


1. বি. টেক.ত পাৰ্শ্বীয় প্ৰৱেশ আঁচনি (B.Tech Lateral Entry)

পলিটেকনিক ডিপ্লোমা ধাৰকসকলৰ বাবে আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় বিকল্প, বিশেষকৈ অভিযান্ত্ৰিক ক্ষেত্ৰৰ লোকসকলৰ বাবে, বি. টেক. বা বি.ই. গ্ৰহণ কৰা। ইয়াৰ বাবে, প্ৰাৰ্থীসকলে মহাবিদ্যালয় আৰু তেওঁলোকে যোগদান কৰিব বিচৰা পাঠ্যক্ৰমৰ বাবে সংশ্লিষ্ট অভিযান্ত্ৰিক প্ৰৱেশ পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হ'ব লাগিব। বহুতো অভিযান্ত্ৰিক মহাবিদ্যালয়ে অভিযান্ত্ৰিক ডিপ্লোমা ধাৰকসকলক পাৰ্শ্বীয় প্ৰৱেশ প্ৰদান কৰে। পাৰ্শ্বীয় প্ৰৱেশৰ অৰ্থ হৈছে আপুনি বি. টেক. / বি.ই. কাৰ্যসূচীৰ দ্বিতীয় বছৰ বা তৃতীয় ছেমিষ্টাৰত পোনপটীয়াকৈ অভিযান্ত্ৰিক কাৰ্যসূচীত যোগদান কৰিব পাৰে। কেইবাখনো মহাবিদ্যালয়ে পাৰ্শ্বীয় প্ৰৱেশ আঁচনিৰ জৰিয়তে নামভৰ্তিৰ বাবে ডিপ্লোমা ধাৰকসকলক পৰীক্ষা কৰিবলৈ পৃথক প্ৰৱেশ পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত কৰে।

2. এ আই এম ই (AIME) প্ৰমাণপত্ৰ

অভিযান্ত্ৰিক পৃষ্ঠভূমিৰ ডিপ্লোমা ধাৰকসকলৰ বাবে আন এটা বিকল্প হ'ল এ আই এম ই প্ৰমাণপত্ৰ পাঠ্যক্ৰম গ্ৰহণ কৰা। এ আই এম ই (অভিযন্তা প্ৰতিষ্ঠানৰ সহযোগী সদস্য) প্ৰমাণপত্ৰ হৈছে বি.ই. ডিগ্ৰীৰ সমতুল্য এক পেছাদাৰী প্ৰমাণপত্ৰ। এ আই এম ই পাঠ্যক্ৰম সম্পূৰ্ণ কৰা প্ৰাৰ্থীসকলক ভাৰতৰ ইনষ্টিটিউট অফ ইঞ্জিনিয়াৰিং-ৰ দ্বাৰা এ আই এম ই প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰদান কৰা হয়। এ আই এম ই পৰীক্ষাত দুটা শাখা থাকে আৰু কাৰ্যসূচীটো সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ প্ৰায় 4 বছৰ লাগে। অৱশ্যে, পলিটেকনিক ডিপ্লোমা ধাৰকসকলে শাখা (Section) A, অৰ্থাৎ প্ৰকল্পৰ কামৰ পৰা কেইখনমান কাকতৰ বাবে উপস্থিত হোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই। সেয়েহে, তেওঁলোকে মাত্ৰ 3 বছৰত এ আই এম ই প্ৰমাণপত্ৰ অৰ্জন কৰিব পাৰে। আপুনি এই বিকল্পটোৰ বিষয়ে অধিক বিৱৰণ অফিচিয়েল ৱেবছাইটত পাব পাৰে অৰ্থাৎ www.ieindia.org.


3. অধ্যয়নৰ বিষয়ত স্নাতক

B. Tech. আৰু B. E. কাৰ্যসূচীৰ উপৰিও, পলিটেকনিক ডিপ্লোমা ধাৰকসকলৰ ওচৰত তিনি বছৰীয়া নিয়মীয়া স্নাতক পাঠ্যক্ৰমত যোগদান কৰি তেওঁলোকৰ নিজ নিজ অধ্যয়ন ক্ষেত্ৰত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰাৰ বিকল্প আছে। এই বিকল্পটো বিশেষকৈ অ-অভিযান্ত্ৰিক আঁচনিৰ ডিপ্লোমা ধাৰকসকলৰ বাবে কাৰ্যকৰী যি তিনি বছৰীয়া নিয়মীয়া স্নাতক কাৰ্যসূচী যেনে B. Sc. BCA  আৰু B. Com পঢ়িব পাৰে। অৱশ্যে, প্ৰাৰ্থীসকলে এই পাঠ্যক্ৰমবোৰত নামভৰ্তিৰ বাবে যোগ্য হ'বলৈ তেওঁলোকৰ দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ ব'ৰ্ড পৰীক্ষা বা +2 প্ৰমাণপত্ৰ সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগিব।


পলিটেকনিক পাঠ্যক্ৰমৰ পিছত কেৰিয়াৰ

চাকৰিৰ সুযোগ

পলিটেকনিক ডিপ্লোমা পাঠ্যক্ৰমবোৰক বহুতো শিক্ষাৰ্থীয়ে পেছাদাৰী কেৰিয়াৰৰ চৰ্টকাট বুলি অভিহিত কৰে, কিয়নো সেইবোৰে শিক্ষাৰ্থীসকলক উৎকৃষ্ট সুযোগ আৰু বিভিন্ন কেৰিয়াৰৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে। দশম শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে, যিসকলে আৰ্থিক অসুবিধাৰ সন্মুখীন হৈছে বা যিসকলে তেওঁলোকৰ চাকৰিৰ কেৰিয়াৰ সোনকালে আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে, পলিটেকনিকে কেইবাটাও কেৰিয়াৰ বিকল্প আগবঢ়ায় যিবোৰ ৰোমাঞ্চকৰ আৰু লাভজনক। তেওঁলোকে পি.এছ.ইউ. চাকৰিৰ জৰিয়তে চৰকাৰী সেৱা খণ্ডত যোগদান কৰিব পাৰে, ব্যক্তিগত কোম্পানীৰ সৈতে চাকৰি ল'ব পাৰে বা আনকি তেওঁলোকৰ নিজা ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে আৰু স্ব-নিয়োজিত হ'ব পাৰে। গতিকে, পাঠ্যক্ৰমটো সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত পলিটেকনিক ডিপ্লোমা ধাৰকে অনুসৰণ কৰিব পৰা চাকৰিৰ কেৰিয়াৰৰ মুখ্য বিকল্পবোৰ চাওঁ আহক।


1. ৰাজহুৱা খণ্ড / পিএচইউ

চৰকাৰ বা তেওঁলোকৰ সহযোগী ৰাজহুৱা খণ্ডৰ গোটবোৰে পলিটেকনিক ডিপ্লোমা ধাৰকসকলক কেৰিয়াৰৰ মহান সুযোগ প্ৰদান কৰে। এই কোম্পানীবোৰে কনিষ্ঠ পৰ্যায়ৰ পদৰ বাবে ডিপ্লোমা ধাৰকসকলক (অভিযান্ত্ৰিক আৰু অ-অভিযান্ত্ৰিক প্ৰাৰ্থীৰ বাবে) আৰু টেকনিচিয়ান পৰ্যায়ৰ চাকৰিৰ বাবে নিয়োগ কৰে।


2. ব্যক্তিগত খণ্ড

ৰাজহুৱা খণ্ডৰ দৰে, আনকি ব্যক্তিগত খণ্ডৰ কোম্পানীবোৰেও, বিশেষকৈ উৎপাদন, নিৰ্মাণ আৰু ইলেক্ট্ৰনিক্স আৰু যোগাযোগ ক্ষেত্ৰত লেনদেন কৰা সকলে পলিটেকনিক ডিপ্লোমা ধাৰকসকলক নিয়োগ কৰে। অৱশ্যে, এই চাকৰিবোৰ কনিষ্ঠ স্তৰৰ আৰু পদোন্নতি বা সম্প্ৰসাৰণৰ খুব কম সুযোগ আছে।


3. স্ব-নিযুক্তি

পলিটেকনিক ডিপ্লোমা ধাৰকসকলৰ বাবে আন এক উৎকৃষ্ট কেৰিয়াৰ বিকল্প হৈছে স্ব-নিযুক্তি। পলিটেকনিক প্ৰতিষ্ঠানৰ দ্বাৰা আগবঢ়োৱা সকলো ডিপ্লোমা পাঠ্যক্ৰম বিশেষভাৱে সংশ্লিষ্ট বিষয়ৰ ব্যৱহাৰিক বা প্ৰয়োগ-মুখী দিশবোৰত শিক্ষাৰ্থীসকলক প্ৰশিক্ষণ দিয়াৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হয়। ই শিক্ষাৰ্থীসকলক বিষয়টোৰ মৌলিক বিষয়বোৰ শিকিবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ নিজৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ ইয়াক প্ৰয়োগ কৰিবলৈ প্ৰস্তুত কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, কম্পিউটাৰ ইঞ্জিনিয়াৰিংত ডিপ্লোমা ধাৰণ কৰা এজন শিক্ষাৰ্থীয়ে কম্পিউটাৰ মেৰামতিৰ বাবে সহজে ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে; বা অটোমোবাইল ইঞ্জিনিয়াৰিংত ডিপ্লোমা ধাৰণ কৰা কোনোবাই তেওঁলোকৰ নিজা গেৰেজ বা অটোমোবাইল মেৰামতি দোকান আৰম্ভ কৰিব পাৰে। সেয়েহে, পলিটেকনিক ডিপ্লোমা পাঠ্যক্ৰমে শিক্ষাৰ্থীসকলক যথেষ্ট স্ব-নিযুক্তিৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে।