এজন গণ যোগাযোগ  (Mass Communication) স্নাতকৰ কেৰিয়াৰৰ বহুতো ৰোমাঞ্চকৰ আৰু লাভজনক বিকল্প আছে।

Career in Mass Communication


বিশ্বই যোগাযোগ প্ৰযুক্তি আৰু মাধ্যমত এক অভূতপূৰ্ব উত্তৰণৰ সাক্ষী হৈছে। বিশ্ব সম্প্ৰদায়ক এই প্ৰযুক্তিয়ে সকলো সীমা অতিক্ৰম কৰি এক সম্পূৰ্ণ শক্তিলৈ ৰূপান্তৰ কৰা দেখা গৈছে। আৰু ইয়াতেই অধ্যয়নৰ ধাৰা হিচাপে আৰু কেৰিয়াৰ হিচাপে Mass Communication ইমান গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰিছে।

Mass Communication কেৱল সাংবাদিকতাতে সীমাবদ্ধ নহয়। বহু পৰিমাণে গণ মাধ্যম (Mass Media)  হৈছে এক আধুনিক বাস্তৱ যিয়ে মানৱ জীৱনৰ সকলো দিশ সামৰি লয়। তদুপৰি, Mass Mediaত কাম কৰা লোকসকলৰ ধাৰণাত এক ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন দেখা যায়। Mass Communicationৰ কেৰিয়াৰ কেৱল ভাল দৰমহায়ে নহয়, ই যথেষ্ট পৰিমাণে সন্তুষ্টি আৰু সৃজনশীলতাৰ অভিব্যক্তিও আনি দিয়ে।


এইটো মোৰ বাবে সঠিক কেৰিয়াৰ হয় নে?

এই প্ৰশ্নটোৰ উত্তৰ দিবলৈ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আত্ম-মূল্যাঙ্কনৰ প্ৰয়োজন। আপোনাৰ সৃষ্টিশীলতা থাকিব লাগিব - শব্দ আৰু উৎকৃষ্ট যোগাযোগ দক্ষতা থাকিব লাগিব, যিহেতু আপুনি আটাইতকৈ জটিল বিষয়বোৰৰ বিষয়ে, সৰলতম ভাষাত - বহু সংখ্যক লোকক বুজাব আৰু অৱগত কৰিব লাগিব। তদুপৰি, আপোনাক যথেষ্ট ধৈৰ্য্যৰ প্ৰয়োজন, কিয়নো, এই ক্ষেত্ৰত, শীৰ্ষস্থানত উপনীত হ'বলৈ যথেষ্ট পৰিশ্ৰম, আৰু সময় লাগে।

দুই দশক পূৰ্বে, ভাল যোগাযোগ দক্ষতা আৰু সাহিত্যৰ ডিগ্ৰী থকা লোকসকলক সাংবাদিকতা আৰু গণ যোগাযোগৰ অন্যান্য ক্ষেত্ৰৰ বাবে উপযুক্ত বুলি গণ্য কৰা হৈছিল। অৱশ্যে, আমাৰ জীৱনত প্ৰযুক্তিয়ে অধিক ভূমিকা পালন কৰাৰ বাবে, গণ যোগাযোগৰ সৈতে সম্পৰ্কিত সকলো বৃত্তিত এতিয়া দক্ষ পেছাদাৰী (skilled professionals) সকলৰ প্ৰয়োজন যি দ্ৰুত গতিত আৰু দক্ষতাৰে কাম কৰে আৰু সমগ্ৰ দৰ্শকলৈ বাৰ্তাটো প্ৰেৰণ কৰে। যদিও ব্লগৰ প্ৰসাৰৰ সৈতে, সাধাৰণতে দাবী কৰা হয় যে যিকোনো ব্যক্তি সাংবাদিক হ'ব পাৰে, বাস্তৱতাৰ নিবিড় নিৰীক্ষণে প্ৰমাণ কৰে যে কেৱল পেছাদাৰী প্ৰশিক্ষণ প্ৰাপ্ত লোকসকলেহে গ্ৰেড টো তৈয়াৰ কৰে।


আগতীয়াকৈ আৰম্ভ কৰক

অভিযান্ত্ৰিক বা চিকিৎসা শাখাৰ বিপৰীতে, গণ যোগাযোগত কেৰিয়াৰ গঢ়িবলৈ কোনো প্ৰস্তুতি ৰণনীতি বা নিৰ্ধাৰিত সূত্ৰ নাই। এই ক্ষেত্ৰত স্নাতক ডিগ্ৰী আৰম্ভ কৰাটো ভাল। কিন্তু যিকোনো সংগঠনত দায়িত্বশীল পদ পাবৰ বাবে স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী বা ডিপ্লোমা প্ৰায় অত্যাৱশ্যকীয়। ইফালে, আপোনাৰ যোগাযোগ দক্ষতা বিকাশৰ বাবে আপুনি ব্লগিং আৰম্ভ কৰিব লাগিব বা বাতৰি কাকত আৰু বহুতো অনলাইন প্ৰকাশন ছাইটত Freelance Writer হিচাপে কাম কৰিব লাগিব। পৰিপক্কতা, বস্তুনিষ্ঠতা, আৰু চিন্তাৰ বিচক্ষণতা এই ক্ষেত্ৰখনত  অপৰিহাৰ্য।


ইয়াৰ বাবে মোৰ কিমান খৰচ হ'ব?

Mass Communication পাঠ্যক্ৰমবোৰ ব্যয়বহুল কিয়নো Tuition Fees আৰু Project, Internship আৰু Field Work কৰাৰ বাবে খৰচ যথেষ্ট বেছি। স্নাতক পাঠ্যক্ৰম আগবঢ়োৱা বেছিভাগ প্ৰতিষ্ঠানে প্ৰতি বছৰে 60,000 টকাৰ পৰা 2,00,000 টকালৈকে মাচুল লয়। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে আপুনি তিনি বছৰৰ এটা পাঠ্যক্ৰমৰ বাবে প্ৰায় তিনি লাখ টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব। একেদৰে, Indian Institute of Mass Communicationৰ এটা PG Diploma পাঠ্যক্ৰমৰ বাবে এবছৰৰ বাবে 40,000 টকাৰ পৰা 1,00,000 টকাৰ ভিতৰত ব্যয় হ'ব পাৰে। জামিয়া মিলিয়া ইছলামিয়াত এমচিআৰচিৰ পৰা Mass Communication পিজি পাঠ্যক্ৰমৰ বাবে দুবছৰত বাবে প্ৰায় এক লাখ টকা ব্যয় হ'ব পাৰে।


পুঁজি/বৃত্তি

আই.আই.এম.চি.-য়ে প্ৰথম দুজন শীৰ্ষস্থানপ্ৰাপ্তব্যক্তিৰ বাবে প্ৰিণ্ট মিডিয়া ইংৰাজী আৰু হিন্দী আৰু ইলেক্ট্ৰনিক মিডিয়াত প্ৰাৰ্থীসকলৰ বাবে বৃত্তি প্ৰদান কৰে যি মাচুলৰ প্ৰায় আধা। প্ৰতিষ্ঠানটোৰ আন কেইবাটাও স্মাৰক বৃত্তি যোগ্যতাৰ ওপৰত আধাৰিত। অন্যান্য গণ যোগাযোগ প্ৰতিষ্ঠানবোৰেও যোগ্যতা-আধাৰিত ফ্ৰীশ্বিপ আৰু বৃত্তি (Scholarship) প্ৰদান কৰে। ৰাষ্ট্ৰীয়কৃত বেংকৰ পৰা শিক্ষা ঋণ উপলব্ধ য'ত এজন শিক্ষাৰ্থীয়ে কম সূতৰ হাৰত 7.5 লাখ টকালৈকে ঋণ বিচাৰিব পাৰে।



চাকৰিৰ সম্ভাৱনা

এই পাঠ্যক্ৰমে চলচ্চিত্ৰ আৰু টিভি, প্ৰকাশন, জনসম্পৰ্ক, সাংবাদিকতা, সম্পাদনা, পৰিচালনা, চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাণ, চিত্ৰনাট্য লিখন, প্ৰযোজনা আদিত কেৰিয়াৰৰ দুৱাৰ মুকলি কৰে। চমুকৈ, Mass Communication এ এজন ব্যক্তিৰ বাবে কেৰিয়াৰৰ বিকল্পৰ দিগন্ত বহল কৰে। ব্যক্তিগত আগ্ৰহৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি এজন Mass Communication পেছাদাৰীয়ে চাকৰি এটা বাছনি কৰিব পাৰে। সাংবাদিক, অভিনেতা, পৰিচালক, সম্পাদক, চিত্ৰনাট্যকাৰ, আৰজে, প্ৰযোজক, ভিজে হিচাপে আকৰ্ষণীয় আৰু উচ্চ বেতনৰ চাকৰি প্ৰতিভাশালী আৰু প্ৰশিক্ষিত ব্যক্তিসকলৰ বাবে উপলব্ধ।


পেকেজ

আই.আই.এম.চি., এম.চি.আৰ.চি. জামিয়া, চিম্বিওচিছ মহাবিদ্যালয়, আৰু আন বহুতো প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা উত্তীৰ্ণ হোৱা প্ৰাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ পাঠ্যক্ৰম আৰু সুন্দৰ দৰমহাৰ পিছত আকৰ্ষণীয় স্থান প্ৰাপ্ত কৰে, আনহাতে অপৰিচিত প্ৰতিষ্ঠানৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে স্থান পাবলৈ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিব লাগিব। এজন গণ যোগাযোগ পেছাদাৰীৰ বাবে আৰম্ভণি দৰমহা 12,000 টকাৰ পৰা 25,000 টকাৰ ভিতৰত হ'ব পাৰে। 5 বছৰৰ কামৰ অভিজ্ঞতাৰ পিছত, এজন পেছাদাৰীয়ে প্ৰতি মাহে 50,000 টকাৰ পৰা 1,00,000 টকাৰ ভিতৰত অধিক দৰমহা আশা কৰিব পাৰে।


চাহিদা আৰু যোগান

গণ যোগাযোগ পেছাদাৰীসকলৰ কেৰিয়াৰত চাহিদা আৰু যোগানএক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। গোলকীয় মন্দাৱস্থাই বহুতো উচ্চ প্ৰফাইল সাংবাদিকক তেওঁলোকৰ চাকৰি নোহোৱা কৰিছিল আৰু এই অস্থিৰ সময়ৰ স্নাতকসকলক স্থান দিয়াটো অত্যন্ত কঠিন আছিল। ইয়াৰ বিপৰীতে, গণ মাধ্যম, নতুন মনোৰঞ্জন আৰু বাতৰি চেনেলত প্ৰশিক্ষিত পেছাদাৰীসকলৰ অভাৱ আছে আৰু নতুন উৎক্ষেপণৰ সৈতে ভবিষ্যতে চাহিদা কেৱল বৃদ্ধি হ'ব। বিদেশী বিনিয়োগৰ বাবে মিডিয়া খণ্ড মুকলি কৰিলে নতুন চাকৰি সৃষ্টি হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে।


বজাৰ সমীক্ষা

গণ যোগাযোগত কেৰিয়াৰৰ সুযোগ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে কিয়নো অহা পাঁচ বছৰত ৭০ টাতকৈ কম বাতৰি চেনেল আহিব। গণ মাধ্যম, বাতৰি আৰু মনোৰঞ্জনৰ বাবে ধন্যবাদ বিভিন্ন ভূমিকাত প্ৰশিক্ষিত পেছাদাৰীসকলৰ বাবে চাকৰিৰ সুযোগ যথেষ্ট - বিশেষকৈ সাংবাদিকতা আৰু চলচ্চিত্ৰত। ভাৰত বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ চলচ্চিত্ৰ প্ৰযোজক হোৱাৰ বাবে পৰ্যাপ্ত সুযোগ আছে। কাৰিকৰীভাৱে যোগ্য মিডিয়া পেছাদাৰীসকলে টিভি চেনেল, প্ৰডাকচন হাউচৰ বাবে কাম কৰিব পাৰে বা নিজে তথ্যচিত্ৰ নিৰ্মাণ কৰিব পাৰে।


আন্তৰ্জাতিক বজাৰ

নিউজ কৰ্পোৰেচন অফ ৰুপাৰ্ট মৰ্ডক, ডিজনী এণ্টাৰটেইনমেণ্ট, ৱাৰ্ণাৰ ব্ৰাদাৰ্ছ, চিএনবিচি, গাৰ্ডিয়ান গ্ৰুপ, বিবিচি, এবিচি, আৰু আন বহুতো বৃহৎ মিডিয়া গোটৰ ভিতৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে যি বিভিন্ন স্তৰ আৰু পদত গণ যোগাযোগত আকৰ্ষণীয় চাকৰি প্ৰদান কৰে। দৰাচলতে, এই সংগঠনবোৰৰ চাকৰি আকৰ্ষণীয় আৰু এওঁলোকে প্ৰত্যাহ্বানমূলক চাকৰিৰ প্ৰ'ফাইল প্ৰদান কৰে। ভাৰতীয় পেছাদাৰীসকলৰ আন্তৰ্জাতিক মিডিয়া হাউচত কাম কৰাৰ এক প্ৰান্ত আছে কাৰণ আমাৰ ইংৰাজী ভাষাত এক উৎকৃষ্ট আধিপত্য আছে।

ধনাত্মক/ঋণাত্মক

যিকোনো কেৰিয়াৰ বিকল্পৰ দৰে, গণ যোগাযোগৰ ইতিবাচক বৈশিষ্ট্য আৰু লগতে এটা ফ্লিপ চাইড আছে।

গণ যোগাযোগৰ কেৰিয়াৰৰ বাবে সন্মুখত বা শীৰ্ষত থকাৰ বাবে, বিশেষকৈ বাতৰি উদ্যোগত ব্যক্তিগত সময়ৰ প্ৰতিশ্ৰুতি, নিষ্ঠা আৰু ত্যাগৰ প্ৰয়োজন। এজন সাংবাদিকে ব্ৰেকিং নিউজ পাবলৈ দিনে দিনে কাম কৰিব লাগিব পাৰে। একেদৰে, মনোৰঞ্জন বা চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাণত থকা মিডিয়া পেছাদাৰীসকলে আবেগেৰে কাম কৰিব লাগিব যি তেওঁলোকৰ ব্যক্তিগত জীৱনৰ মূল্যত আহিব পাৰে।

অৱশ্যে, চমুকৈ, কেৰিয়াৰ হিচাপে গণ যোগাযোগে চাকৰিৰ সন্তুষ্টি, নাম আৰু খ্যাতি প্ৰদান কৰে, আৰু জীয়াই থকাৰ বাবে এক প্ৰত্যাহ্বান প্ৰদান কৰে।