নাৰ্চিংত কেৰিয়াৰ হৈছে এক মহৎ আৰু সৎ কৰ্মক্ষেত্ৰ যি মানৱ সেৱাৰ দৰে পবিত্ৰ বৃত্তিৰ লগত জড়িত। ই কেৱল ভাল টকায়ে নহয়, ৰোগীক সেৱা কৰাৰ সন্তুষ্টিও প্ৰদান কৰে।

Career Opportunities in Nursing

নাৰ্চিং সম্পৰ্কে কি ক'ব পাৰি! এইটো ইমান মহৎ আৰু সৎ জীৱিকা। যদিও নাৰ্চিং এটা পুৰণি বৃত্তি, কিংবদন্তি ইংৰাজ নাৰ্ছ ফ্লৰেন্স নাইটিংগেলৰ দ্বাৰা কৰা কামৰ পিছত নাৰ্চিংএ জনপ্ৰিয়তা অৰ্জন কৰিছিল। দয়াৰ এইজনী দূতক আধুনিক নাৰ্চিংৰ প্ৰতিষ্ঠাপক হিচাপেও সমগ্ৰ বিশ্বতে জনা যায়।

নাৰ্চিংত সকলো ধৰণৰ শাৰীৰিক আৰু মানসিক ৰোগত আক্ৰান্ত ৰোগীৰ যত্ন লোৱা অন্তৰ্ভুক্ত হৈ থাকে। নাৰ্চসকলে নিৰন্তৰএই ৰোগীসকলৰ অৱস্থা নিৰীক্ষণ কৰিব লাগে আৰু নিয়মীয়া ব্যৱধানত নিৰ্ধাৰিত ঔষধ প্ৰদান কৰিব লাগে। তেওঁলোকে চিকিৎসা বিশেষজ্ঞসকলক সহায় কৰে আৰু অপাৰেচন থিয়েটাৰ আৰু নিদানিক পৰীক্ষাগাৰত চিকিৎসা সঁজুলি স্থাপনত সহায় কৰে। তদুপৰি, নাৰ্চে এনে লোকসকলক সহায় আগবঢ়ায় যিসকলে কোনো বা আন কাৰণত স্বাভাৱিক জীৱন যাপন কৰিবলৈ অক্ষম বা ৰোগৰ পৰা আৰোগ্য হৈ আছে। এই সাধাৰণ কাৰ্যকলাপৰ বাহিৰে, নাৰ্চে এক নিৰ্দিষ্ট ক্ষেত্ৰত বিশেষজ্ঞতা প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে যেনে ধাত্ৰী, হৃদযন্ত্ৰৰ যত্ন, নিবিড় যত্ন, অৰ্থোপেডিক, শিশু ৰোগ ইত্যাদি। নাৰ্চসকলে ঔষধৰ ক্ষেত্ৰত শেহতীয়া প্ৰযুক্তিগত বিকাশৰ সৈতেও সম্পৰ্ক ৰাখিব লাগে।

নাৰ্চিংয়ে কেৱল ৰোগীৰ যত্ন লোৱাই নহয়, যোগ্য নাৰ্ছসকলৰ বাবে অন্যান্য সুযোগবোৰৰ ভিতৰত আছে শিক্ষকতা, প্ৰশাসন, আৰু গৱেষণাৰ চাকৰি। এই বৃত্তিটোৰ এটা আকৰ্ষণীয় দিশ হ'ল যে নাৰ্চসকলৰ অধিকাংশই মহিলা। অৱশ্যে, পলমকৈ, পুৰুষসকলেও বৃত্তিটোৰ প্ৰতি আগ্ৰহ দেখুৱাইছে।


লগতে পঢ়ক: এম.বি.বি.এছ.ৰ পিছৰ কেৰিয়াৰ - What career option to choose after MBBS?


চাকৰিৰ সম্ভাৱনা

নাৰ্চসকল নিবনুৱা হৈ নাথাকে। তেওঁলোকে সহজে ব্যক্তিগত আৰু চৰকাৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত চিকিৎসালয়, নাৰ্চিং হোম, অনাথ আশ্ৰম, বৃদ্ধাশ্ৰম, উদ্যোগ, চেনাটোৰিয়াম আৰু সশস্ত্ৰ বাহিনীত চাকৰি লাভ কৰে। তেওঁলোকে ইণ্ডিয়ান ৰেডক্ৰছ চ'চাইটি, ইণ্ডিয়ান নাৰ্চিং কাউন্সিল, ৰাজ্যিক নাৰ্চিং কাউন্সিল আৰু অন্যান্য বিভিন্ন নাৰ্চিং প্ৰতিষ্ঠানতো নিযুক্তি বিচাৰিব পাৰে। আনকি এএনএম পাঠ্যক্ৰম সম্পূৰ্ণ কৰা নাৰ্চসকলেও প্ৰাথমিক স্বাস্থ্য সেৱা কেন্দ্ৰবোৰত প্ৰাথমিক স্বাস্থ্য কৰ্মী আৰু ধাই হিচাপে কাম কৰিবলৈ পায়, যিবোৰ সমগ্ৰ দেশত বিয়পি আছে।

নাৰ্চে চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু নাৰ্চিং বিদ্যালয়সমূহত প্ৰশাসনিক আৰু শিক্ষকতাৰ পদগ্ৰহণ কৰিব পাৰে। উদ্যোগী ব্যক্তিসকলে তেওঁলোকৰ নিজা নাৰ্চিং ব্যুৰো আৰম্ভ কৰিব পাৰে বা আনকি তেওঁলোকৰ নিজৰ চৰ্তাৱলী আৰু নিয়মাৱলী অনুসৰি কাম কৰিব পাৰে।

ঘৰুৱা খণ্ডত এই অগণন সুযোগসমূহৰ উপৰিও, আন্তৰ্জাতিক নাৰ্চিং প্ৰমাণপত্ৰ অৰ্জন কৰা আৰু নিৰ্ধাৰিত প্ৰব্ৰজনৰ চৰ্ত পূৰণ কৰা নাৰ্চসকলে সাধাৰণতে বিদেশৰ সেউজীয়া ঘাঁহনিলৈ যায়।

বিভিন্ন ভূমিকা, বিভিন্ন নাম

নাৰ্চৰ প্ৰাথমিক ভূমিকা হৈছে চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন হোৱা লোকসকলক যত্ন আৰু চিকিৎসা সহায় প্ৰদান কৰা। অৱশ্যে, কাৰ্যক্ষমতা অনুসৰি, এই ভূমিকাবোৰ নিম্নলিখিত ধৰণে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰিব পাৰি:

সাধাৰণ নাৰ্চ (General Nurses)

চিকিৎসালয়, নাৰ্চিং হোম আৰু চিকিৎসা প্ৰতিষ্ঠানত কাম কৰা নাৰ্চসকল। তেওঁলোকৰ প্ৰাথমিক কাম হৈছে ৰোগীৰ যত্ন লোৱা, চিকিৎসকসকলক সহায় কৰা আৰু প্ৰশাসনিক দায়িত্ব পালন কৰা।

ধাই (Midwives)

যিসকল নাৰ্চৰ বিশেষত্ব হৈছে প্ৰসৱৰ সময়ত প্ৰত্যাশিত মাতৃৰ যত্ন লোৱা আৰু সহায় প্ৰদান কৰা।

স্বাস্থ্য কৰ্মী (Health Workers)

গ্ৰাম্য অঞ্চলত বাস কৰা লোকসকলক চিকিৎসা সাহায্য প্ৰদান কৰা নাৰ্চসকল।

অধিক শ্ৰেণীবিভাজন তেওঁলোকৰ বিশেষজ্ঞতাৰ ক্ষেত্ৰযেনে অৰ্থোপেডিক নাৰ্চিং, অংক'লজী নাৰ্চিং, কাৰ্ডিঅ'থোৰাচিক নাৰ্চিং, চাইকিয়াট্ৰি নাৰ্চিং, ক্ৰিটিকেল কেয়াৰ নাৰ্চিং আদিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি হয়।

উচ্চাকাংক্ষী নাৰ্চসকলে বিভিন্ন স্তৰত এই বৃত্তিত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে। আপুনি অক্সিলিয়াৰী নাৰ্ছ মিডৱাইফ/ হেল্থ ৱৰ্কাৰ (এএনএম) পাঠ্যক্ৰমত নামভৰ্তি কৰিব পাৰে। এই ডিপ্লোমা পাঠ্যক্ৰমৰ ম্যাদ হৈছে ডেৰ বছৰ আৰু দশম শ্ৰেণী সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত ইয়াত যোগদান কৰিব পাৰি। তাৰ পিছত আছে জেনেৰেল নাৰ্চিং এণ্ড মিডৱাইফাৰী (জিএনএম) কাৰ্যসূচী। জি.এন.এম. হৈছে চাৰে তিনি বছৰীয়া ডিপ্লোমা পাঠ্যক্ৰম। এই কাৰ্যসূচীৰ বাবে যোগ্যতাৰ চৰ্ত হৈছে জীৱবিজ্ঞান (Biology), ৰসায়ন বিজ্ঞান (Chemistry) আৰু পদাৰ্থ বিজ্ঞান (Physics)ৰ সৈতে দ্বাদশ শ্ৰেণী, যাৰ মুঠ 40% নম্বৰ আছে।


এ.এন.এম. আৰু জি.এন.এম.-ৰ উপৰিও, আপুনি আপোনাৰ স্কুলীয়া শিক্ষাৰ বাবে সমগ্ৰ দেশৰ বিভিন্ন মহাবিদ্যালয় আৰু নাৰ্চিং বিদ্যালয়ত বি.এছ.চি. নাৰ্চিং (Basic)ৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে। এই কাৰ্যসূচীৰ বাবে যোগ্যতাৰ চৰ্ত হৈছে জীৱবিজ্ঞান, ৰসায়ন বিজ্ঞান, ইংৰাজী আৰু পদাৰ্থ বিজ্ঞানত 45% মুঠ আৰু নিম্নতম 17 বছৰ বয়সৰ সৈতে 10+2. B.Sc নাৰ্চিং (Post Basic) কাৰ্যসূচীৰ বাবে, প্ৰাৰ্থীসকলে হয় দুবছৰীয়া নিয়মীয়া বা তিনি বছৰৰ দূৰত্ব-শিক্ষণ বিকল্প এটা বাছনি কৰিব পাৰে। নিয়মীয়া কাৰ্যসূচীৰ বাবে মৌলিক অৰ্হতা হৈছে 10+2 আৰু জিএনএম আনহাতে দূৰত্ব শিক্ষণ কাৰ্যসূচীৰ বাবে ই হৈছে 10+2 + জিএনএম আৰু লগতে দুবছৰৰ কামৰ অভিজ্ঞতা। মৌলিক-পৰৱৰ্তী পাঠ্যক্ৰমটো এক উন্নত অৰ্হতা বুলি গণ্য কৰা হয়।

ভাৰতীয় সশস্ত্ৰ বাহিনীয়ে ১৭ ৰ পৰা ২৪ বছৰ বয়সৰ অবিবাহিত মহিলাসকলক বিএছচি নাৰ্চিং কাৰ্যসূচীত ভৰ্তি কৰে। ইয়াত পুনৰ, প্ৰাথমিক অৰ্হতা হৈছে জীৱবিজ্ঞান, ৰসায়ন বিজ্ঞান, ইংৰাজী আৰু পদাৰ্থ বিজ্ঞানত 45% মুঠৰ সৈতে 10+2। লগতে, প্ৰাৰ্থীসকল চিকিৎসাগতভাৱে সুস্থ হ'ব লাগিব আৰু লিখিত পৰীক্ষা এটা পৰিষ্কাৰ কৰিব লাগিব। নিৰ্বাচিত প্ৰাৰ্থীসকলে সশস্ত্ৰ বাহিনীৰ সেৱা কৰিবলৈ পাঁচ বছৰীয়া বণ্ড স্বাক্ষৰ কৰিব লাগিব।

যিকোনো চিকিৎসা প্ৰতিষ্ঠানত নাৰ্ছ হিচাপে চাকৰি প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে জিএনএম বা বিএছচি ভাল। প্ৰতিখন ৰাজ্যৰ নিজা সংগঠন আছে যিয়ে প্ৰমাণিত নাৰ্ছসকলক পঞ্জীয়ন কৰে। এবাৰ প্ৰাৰ্থীসকলে অৰ্হতা প্ৰাপ্ত কৰাৰ পিছত তেওঁলোকে নিজ নিজ ৰাজ্যৰ নাৰ্ছ পৰিষদত পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰে। এইটোৱে তেওঁলোকক চাকৰি এটা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ যোগ্য কৰি তোলে।

আগতীয়াকৈ আৰম্ভ কৰক

যদি আপুনি নাৰ্চিংক আপোনাৰ বৃত্তি হিচাপে ল'বলৈ আগ্ৰহী, তেনেহ'লে আপুনি এএনএম কাৰ্যসূচীৰ বাবে আবেদন কৰি দশম শ্ৰেণী উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ ঠিক পিছতে আৰম্ভ কৰিব পাৰে। অন্যথা, আপুনি জিএনএম বা বিএছচি কাৰ্যসূচীত আপোনাৰ স্কুলীয়া শিক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে।

এইটো মোৰ বাবে সঠিক কেৰিয়াৰ নেকি?

যিসকলে মানৱ সেৱা কৰিব বিচাৰে তেওঁলোকৰ বাবে নাৰ্চিং এক আদৰ্শ কাম। যদি আপুনি সহানুভূতিশীল, আৰু আপোনাৰ ৰোগী আৰু দুৰ্বল লোকক সেৱা কৰিবলৈ অপৰিসীম ইচ্ছাশক্তি আৰু আত্মা আছে আৰু চাপ পূৰ্ণ পৰিস্থিতিত দীঘলীয়া সময় কাম কৰিবলৈ ইচ্ছুক তেনেহ'লে এয়া আপোনাৰ বাবে সঠিক বৃত্তি। এই বৃত্তিৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় অন্যান্য বিশেষত্ববোৰৰ ভিতৰত আছে বিভিন্ন পৰিস্থিতি নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ সামৰ্থ্য আৰু নতুন প্ৰযুক্তিৰ সৈতে খাপ খোৱাৰ ইচ্ছা।

ইয়াৰ বাবে মোৰ কি খৰচ হ'ব?

নাৰ্চিং বিদ্যালয়সমূহত অধ্যয়নৰ ব্যয় প্ৰতিষ্ঠান ভেদে পৃথক হয়। চৰকাৰী মালিকানাধীন আৰু সাহায্যপ্ৰাপ্ত নাৰ্চিং মহাবিদ্যালয়বোৰে ব্যক্তিগত মালিকানাধীন মহাবিদ্যালয়ৰ তুলনাত ৰাজসাহায্যপ্ৰাপ্ত হাৰত শিক্ষা প্ৰদান কৰে। বি.এছ.চি. পাঠ্যক্ৰমৰ বাবে ব্যক্তিগত নাৰ্চিং বিদ্যালয়ৰ মাচুল বছৰি 50,000 টকাৰ পৰা 1,80,000 টকাৰ ভিতৰত পৃথক হ'ব পাৰে। একেধৰণে, ব্যক্তিগত প্ৰতিষ্ঠান এটাত জিএনএম পাঠ্যক্ৰমৰ ব্যয় প্ৰতি বছৰে 45,000 টকাৰ পৰা 1,40,000 টকাৰ ভিতৰত হ'ব পাৰে।


পুঁজি/বৃত্তি

বিভিন্ন প্ৰতিষ্ঠানে যোগ্য শিক্ষাৰ্থীসকলক যোগ্যতা-আধাৰিত বৃত্তি প্ৰদান কৰে। বৃত্তিৰ পৰিমাণ আৰু ম্যাদ এটা নাৰ্চিং প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা আন এটালৈ পৃথক হয়।

পে পেকেজ

এই বৃত্তিত নতুন নাৰ্ছসকলে প্ৰায়ে মাহিলী দৰমহা উপাৰ্জন কৰে যি 7,000 টকাৰ পৰা 17,000 টকাৰ ভিতৰত হয়। মধ্য-স্তৰৰ স্থিতিয়ে 18,000 টকাৰ পৰা 37,000 টকাৰ ভিতৰত যিকোনো স্থানত দৰমহাৰ পেকেট এটা প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে। উচ্চ অভিজ্ঞ নাৰ্চে আনকি প্ৰতি মাহে 48,000 ৰ পৰা 72,000 টকাৰ বেণ্ডত দৰমহা পাব পাৰে।

আন্তৰ্জাতিক ক্ষেত্ৰ

বিদেশত উচ্চ দক্ষ নাৰ্ছৰ যথেষ্ট চাহিদা আছে। দৰাচলতে, ভাৰত বিদেশলৈ নাৰ্ছৰ সৰ্ববৃহৎ প্ৰদানকাৰী হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে। বিদেশত ডাঙৰ ধন আৰু উন্নত জীৱন ধাৰণৰ প্ৰলোভনে প্ৰায়ে ভাৰতৰ অভিজ্ঞ নাৰ্চসকলক আকৰ্ষিত কৰে। ঘৰুৱা খণ্ডত নাৰ্ছৰ অভাৱৰ এটা মুখ্য কাৰণ হ'ল তেওঁলোকৰ বিদেশলৈ উৰণ।

স্বাস্থ্য সেৱাৰ ওপৰত বৰ্ধিত মনোযোগৰ সৈতে, নাৰ্ছসকলৰ বাবে চাকৰিৰ সম্ভাৱনা আগতকৈ অধিক উজ্জ্বল দেখা গৈছে। অধিকসংখ্যক চিকিৎসালয়, নাৰ্চিং হোম আৰু চিকিৎসা প্ৰতিষ্ঠান স্থাপন কৰা হৈছে। চৰকাৰে ইয়াৰ ফালৰ পৰা দেশৰ নাৰ্চিং খণ্ডক গতি প্ৰদান কৰিবলৈ কঠোৰ প্ৰচেষ্টা চলাই আছে। শেহতীয়া উন্নয়ন অনুসৰি, চৰকাৰে প্ৰতিটোত 130 খনতকৈও অধিক এএনএম আৰু জিএনএম বিদ্যালয় স্থাপন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। লগতে, বিভিন্ন ৰাজ্যত ৰাজ্যিক নাৰ্চিং পৰিষদ আৰু নাৰ্চিং কোষ শক্তিশালী কৰাৰ পৰিকল্পনা আছে। তদুপৰি, এই পৰিকল্পনাবোৰৰ ভিতৰত আছে সমগ্ৰ দেশতে নতুন নাৰ্চিং মহাবিদ্যালয় স্থাপন কৰা।

চৰকাৰে বিশেষ চিকিৎসালয়সমূহক এই প্ৰতিষ্ঠানবোৰৰ সংশ্লিষ্ট স্নাতক কাৰ্যসূচী স্থাপনৰ পূৰ্বচর্ত নোহোৱাকৈ M.Sc নাৰ্চিং কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰিবলৈ অনুমতি দিছে। নাৰ্চিং স্কুলত নামভৰ্তিৰ নিয়মবোৰো শিথিল কৰা হৈছে যাতে বিবাহিত মহিলাসকলেও বিভিন্ন নাৰ্চিং কাৰ্যসূচীত নামভৰ্তি কৰিব পাৰে।

জনসংখ্যাৰ দ্ৰুত বৃদ্ধিৰ লগতে উন্নত স্বাস্থ্যসেৱা সুবিধাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ সৈতে, দেশত নাৰ্ছসকলৰ এক অন্তহীন চাহিদা আছে। অৱশ্যে, এই ক্ৰমান্বয়ে বাঢ়ি অহা চাহিদা পূৰণ কৰাত নাৰ্ছসকলৰ যোগান যথেষ্ট কম হয়।

শেহতীয়া অধ্যয়ন অনুসৰি, নাৰ্চিং পৰিষদত প্ৰায় 10.3 লাখ নাৰ্চ পঞ্জীভুক্ত আছে। অৱশ্যে, এই নাৰ্ছসকলৰ মাত্ৰ 4 লাখ সক্ৰিয়ভাৱে সেৱাত আছে। তেওঁলোকৰ বেছিভাগে অৱসৰ, বিবাহ আৰু প্ৰব্ৰজনৰ বাবে সেৱা ত্যাগ কৰিছে। এই পৰিপ্ৰেক্ষিতত, চাহিদা আৰু যোগানৰ এক বৃহৎ ব্যৱধান আছে।