আধুনিক প্ৰযুক্তিৰ আগমনে আইটিক সমগ্ৰ বিশ্বতে এক উদীয়মান খণ্ড হিচাপে তৈয়াৰ কৰিছে। প্ৰযুক্তি অবিহনে কল্পনা কৰা কঠিন। আৰু, কম্পিউটাৰ আৰু প্ৰযুক্তিৰ বিষয়ে যদি কওঁ, সকলোৰে মনত ক্লিক কৰা প্ৰথম কেৰিয়াৰ বিকল্প হৈছে এমচিএ – মাষ্টাৰ অফ কম্পিউটাৰ এপ্লিকেচন। নিয়মীয়াকৈ তথ্য প্ৰযুক্তিৰ উন্নতিৰ সৈতে, এমচিএ স্নাতকসকলৰ চাহিদা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে। এইটো স্পষ্ট যে বিশ্লেষণাত্মক আৰু ভাষাৰ দক্ষতাৰ ক্ষেত্ৰত সঠিক দক্ষতা থকা যিকোনো এমচিএ স্নাতকে সহজে তথ্য প্ৰযুক্তি খণ্ডত চাকৰি বিচাৰি পাব পাৰে। তদুপৰি, আজিকালি আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় দেশসমূহত এমচিএ স্নাতকৰ চাহিদাও বৃদ্ধি পাইছে।

Career after MCA

এমচিএ স্নাতকসকলৰ আৰম্ভণি দৰমহা

এমচিএ প্ৰাৰ্থীসকলৰ আৰম্ভণিৰ দৰমহা ব্যক্তিৰ পৰা ব্যক্তিলৈ পৃথক হয়। কিয়নো ই কৰ্মচাৰীসকলৰ কামৰ ক্ষেত্ৰ আৰু দায়িত্বৰ লগতে তেওঁলোকৰ প্ৰতিভা আৰু দক্ষতাৰ স্তৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। সাধাৰণতে, বিভিন্ন ভূমিকাৰ বাবে এমচিএ স্নাতক এজনৰ প্ৰৱেশ-স্তৰৰ দৰমহা তলত তালিকাভুক্ত কৰা হৈছে:
  • এপ্‌ ডেভেলপাৰ: 20,000-35,000 টকা
  • IT এচিচ্‌টেণ্ট: 10, 000-20,000 টকা
  • হাৰ্ডৱেৰ ইঞ্জিনিয়াৰ: 15,000-25,000 টকা
  • ছফ্টৱেৰ ইঞ্জিনিয়াৰ / ডেভেলপাৰ: 21,000-47,500 টকা
  • ৱেব ডিজাইনাৰ আৰু ডেভেলপাৰ: 25,000-55,000 টকা


এমচিএ স্নাতকসকলৰ গড় দৰমহা – অভিজ্ঞতা অনুসৰি

এমচিএ ডিগ্ৰী ধাৰকসকলৰ বাবে গড় দৰমহা পেকেজ / অভিজ্ঞতা অনুসৰি নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

এমচিএ স্নাতকসকলৰ গড় দৰমহা তেওঁলোকৰ পদবীৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব। ছফ্টৱেৰ ডেভেলপাৰসকলৰ গড় দৰমহাৰ পেকেজ এজন টেক্‌নিকেল বিজনেছ এনালিষ্টতকৈ সম্পূৰ্ণ পৃথক। বিভিন্ন ভূমিকা অনুসৰি এমচিএ স্নাতকসকলৰ গড় দৰমহা বুজিবলৈ নিম্নলিখিত তালিকাখন চাওঁক:

অভিজ্ঞতা প্ৰতি মাহে দৰমহা
ফ্ৰেচাৰৰ বাবে 15,000 টকা–36,000 টকা
1-3 বছৰ 26,000 টকা–44,000 টকা
5 বছৰৰ ওপৰত 40,000 টকা–1,50,000 টকা
Source: JagranJosh

 এমচিএ কেৰিয়াৰৰ সুযোগ– চাকৰিৰ বিকল্প

এমচিএ-ত কামৰ কেইবাটাও ক্ষেত্ৰ আছে, আৰু আপুনি কি কেৰিয়াৰ বিকল্প বাছনি কৰিব সেইটো আপোনাৰ আগ্ৰহ, পছন্দ আৰু দক্ষতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব। এমচিএ কৰাৰ পিছত কেৰিয়াৰৰ বিভিন্ন বিকল্পবোৰ নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

এপ্‌ ডেভেলপাৰ

সমগ্ৰ পৃথিৱীখন এতিয়া ম'বাইল এপৰ ক্ষেত্ৰত একত্ৰিত হোৱাৰ কথাটো  অনস্বীকাৰ্য। প্ৰতিটো সৰু সামগ্ৰী বা সেৱাৰ বাবে, আপুনি এটা মোবাইল এপ পাব। ই এপ্‌ ডেভেলপাৰ সকলৰ বাবে এক বৃহৎ চাহিদা সৃষ্টি কৰিছে। এই ভূমিকাটো মুখ্যতঃ আই.ও.এছ., এণ্ড্ৰইড, ব্লেকবেৰী আৰু উইণ্ডোচ প্লেটফৰ্মৰ বাবে ধাৰণা, ডিজাইনিং আৰু ম'বাইল এপ্লিকেচন নিৰ্মাণৰ ওপৰত আধাৰিত। আজিকালি, প্ৰতিটো কোম্পানীয়ে মোবাইল এপৰ জৰিয়তে ইয়াৰ সামগ্ৰী আৰু সেৱাবোৰ প্ৰচাৰ আৰু বিপণন কৰিব বিচাৰে। সেয়েহে, এপ্‌ ডেভেলপাৰ হিচাপে আপুনি যিকোনো সংগঠনত সহজে চাকৰি এটা বিচাৰি পাব পাৰে, যদিহে আপোনাৰ নতুন বজাৰৰ প্ৰৱণতাৰ সৈতে শিকিবলৈ আৰু আপডেট হৈ থাকিবলৈ সঠিক দক্ষতা আৰু উৎসাহ থাকে।

বিজনেছ এনালিষ্ট

যদি আপুনি মুখ্য বিষয়বোৰ বিশ্লেষণ কৰাত ভাল আৰু সিদ্ধান্ত লোৱাৰ সামৰ্থ্যৰ সৈতে যথেষ্ট সমস্যা সমাধানৰ দক্ষতা আছে, বিজনেছ এনালিষ্টৰ এই প্ৰ'ফাইলটো আপোনাৰ বাবে উপযুক্ত হ'ব। বিজনেছ এনালিষ্ট এজনৰ ভূমিকা হৈছে সংশ্লিষ্ট ব্যৱসায়ৰ কাৰিকৰী আৰু অ-কাৰিকৰী দিশবোৰ অনুসৰণ কৰা আৰু সেই অনুসৰি মুখ্য পৰিৱৰ্তনৰ পৰামৰ্শ দিয়া। এজন এমচিএ গ্ৰেজুৱেট হোৱাৰ বাবে আপোনাৰ ডাটা-ক্ৰাঞ্চিং দক্ষতা যথেষ্ট, অৱশ্যে, যদি আপুনি ইয়াক আপোনাৰ ব্যৱসায় আৰু সামগ্ৰী ব্যৱস্থাপনা দক্ষতাৰ সৈতে মিহলি কৰে, আপোনাৰ এই ক্ষেত্ৰত বিকাশ নিশ্চিত।

ছফ্টৱেৰ ডেভেলপাৰ / প্ৰগ্ৰেমাৰ / ইঞ্জিনিয়াৰ

বেছিভাগ এমচিএ স্নাতকে ছফ্টৱেৰ ডেভেলপাৰ হিচাপে কাম কৰিবলৈ পছন্দ কৰে। ছফ্টৱেৰ ডেভেলপাৰসকল মুখ্যতঃ জটিল ছফ্টৱেৰ প্ৰণালীৰ ধাৰণা, ডিজাইনত জড়িত। তেওঁলোকৰ কাম হৈছে গ্ৰাহকৰ প্ৰয়োজনীয়তা পৰ্যবেক্ষণ আৰু বিশ্লেষণ কৰি আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি ছফ্টৱেৰ প্ৰণালীটো ডিজাইন কৰি তথ্য প্ৰযুক্তি সেৱা প্ৰদান কৰা। এইটো এক অতি প্ৰত্যাহ্বানমূলক কিন্তু সৃষ্টিশীল ক্ষেত্ৰ, য'ত আপুনি আপোনাৰ প্ৰতিভা প্ৰদৰ্শন কৰিব বুলি আশা কৰা হয়, যি সাধাৰণ কোডিং দক্ষতাৰ বাহিৰত যায়।

ট্ৰাবলচুটাৰ

প্ৰকৃততে, কোনো কোম্পানীয়ে ট্ৰাবলচুটাৰ (সমস্যা সমাধানকাৰী) অবিহনে নিজকে বচাই ৰাখিব নোৱাৰে। এজন ট্ৰাবলচুটাৰে কম্পিউটাৰ হাৰ্ডৱেৰ আৰু ছফ্টৱেৰৰ সমস্যাবোৰ চোৱাচিতা কৰে আৰু প্ৰযুক্তিটো প্ৰয়োজন হোৱা সকলোলোকৰ বাবে উপলব্ধ কৰে। কোম্পানী এটাত, যদি কোনো আই.টি. সমস্যা হয়, প্ৰকল্পবোৰ সময়মতে বিতৰণ কৰাৰ বাবে ইয়াক ঠিক কৰাটো এজন ট্ৰাবলচুটাৰৰ কাম। তেওঁলোকে ছফ্টৱেৰ অভিযন্তা আৰু আনসকলৰ দ্বাৰা প্ৰয়োজনীয় সম্পদ ৰক্ষণাবেক্ষণৰ দায়িত্বও বহন কৰে। যদি আপুনি প্ৰত্যাহ্বান গ্ৰহণ কৰিবলৈ ভাল পায় আৰু প্ৰতিবাৰ আপোনাক কাম এটা আৱণ্টন কৰাৰ সময়ত ফলাফল-মুখী সমাধান ৰখাৰ দক্ষতা আছে, এই চাকৰি আপোনাৰ বাবে উপযুক্ত।

চিষ্টেম এনালিষ্ট

এজন চিষ্টেম এনালিষ্টৰ কাম হৈছে সংশ্লিষ্ট ব্যৱসায় চলাবলৈ আৰু দক্ষতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ অভিনৱ আইটি সমাধান মডিউলবোৰ ধাৰণা কৰা আৰু ডিজাইন কৰা। এজন চিষ্টেম এনালিষ্ট হিচাপে, গ্ৰাহকসকলৰ বাবে ছফ্টৱেৰ বিকাশৰ ক্ষেত্ৰত এক উন্নত আইটি সমাধান প্ৰণালী ডিজাইন কৰাৰ বাবে আপুনি বৰ্তমানৰ ব্যৱসায়, ব্যৱসায়িক প্ৰক্ৰিয়া, আৰু মডেলবোৰ ব্যাপকভাৱে অধ্যয়ন কৰিব লাগিব। চিষ্টেম এনালিষ্টসকলে গ্ৰাহক আৰু ছফ্টৱেৰ বিকাশকাৰীসকলৰ মাজত এজন মুখ্য ব্যক্তি হিচাপে কাম কৰে।

ছফ্টৱেৰ এপ্লিকেচন আৰ্কিটেক্ট

যদি আপুনি কল্পনাআৰু কল্পনাশীল দক্ষতাত ভাল, ছফ্টৱেৰ আৰ্কিটেক্টৰ ভূমিকা আপোনাৰ বাবে এক আদৰ্শ উপযুক্ত হ'ব। ছফ্টৱেৰ আৰ্কিটেক্টসকল তথ্য প্ৰযুক্তি সামগ্ৰী আৰু সেৱাৰ ডিজাইন আৰু স্থাপত্যত উচ্চ-স্তৰৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ প্ৰক্ৰিয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। ছফ্টৱেৰ এপ্লিকেচন আৰ্কিটেক্ট এজনৰ কামৰ মুখ্য দায়িত্ব হৈছে কাৰিকৰী মেনুৱেল আৰু প্ৰটোকল যেনে সঁজুলি, প্লেটফৰ্ম, আৰু ছফ্টৱেৰ কোডিং মানদণ্ড বিকশিত কৰা। তেওঁলোক কেইবাটাও ছফ্টৱেৰ স্থাপত্য আৰ্হিৰ মসৃণ পৰিচালনাৰ বাবে দায়বদ্ধ। 

ছফ্টৱেৰ পৰামৰ্শদাতা

পৰামৰ্শদাতাটো আজি এটা জনপ্ৰিয় কেৰিয়াৰ বিকল্প হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে। এজন ছফ্টৱেৰ পৰামৰ্শদাতাৰ কাম হৈছে ব্যৱসায় প্ৰক্ৰিয়াটো মূল্যাঙ্কন আৰু বিশ্লেষণ কৰা আৰু ব্যৱসায়িক দক্ষতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ সৰ্বোত্তম ছফ্টৱেৰ সমাধান আৰু অন্যান্য প্ৰাসঙ্গিক প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰদান কৰা। মুখ্যতঃ, ছফ্টৱেৰ পৰামৰ্শদাতা এজনৰ উদ্দেশ্য হৈছে সংশ্লিষ্ট কোম্পানী এটাৰ বিক্ৰী প্ৰক্ৰিয়া বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে ব্যয়-কাৰ্যকৰী ব্যৱসায়িক সমাধান প্ৰদান কৰা। গুৰুত্বপূৰ্ণভাৱে, এই চাকৰিটোৱে সম্পূৰ্ণ বিত্তীয় স্বাধীনতা প্ৰদান কৰে কিয়নো আপুনি এই প্ৰ'ফাইলত আপোনাৰ নিজৰ কাম আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

হাৰ্ডৱেৰ ইঞ্জিনিয়াৰ

হাৰ্ডৱেৰ ইঞ্জিনিয়াৰ এজনৰ কাম হৈছে কম্পিউটাৰ হাৰ্ডৱেৰ প্ৰণালী যেনে চাৰ্কিট বোৰ্ড, তাঁৰ, হাৰ্ড ডিস্ক, প্ৰিণ্টাৰ, কম্পিউটাৰ চিপ, ৰাউটাৰ আৰু কীবৰ্ডৰ সৈতে কাম কৰা। কম্পিউটাৰ প্ৰণালী স্থাপন আৰু পৰীক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত মুখ্য প্ৰত্যাহ্বান গ্ৰহণ কৰাৰ আগ্ৰহ থাকিব লাগিব, প্ৰণালীটোৱে অসুবিধামুক্ত ভাৱে কাম কৰাটো নিশ্চিত কৰিব লাগিব। হাৰ্ডৱেৰ ইঞ্জিনিয়াৰসকল হাৰ্ডৱেৰ সঁজুলিৰ উৎপাদন আৰু পৰীক্ষাৰ সৈতেও জড়িত।

কাৰিকৰী লেখক

যদি আপোনাৰ কাৰিকৰী দক্ষতাৰ সৈতে ব্যতিক্ৰমী লিখন দক্ষতা আছে, তেনেহ'লে আপুনি আপোনাৰ কেৰিয়াৰ বিকল্প হিচাপে কাৰিকৰী লিখনি বাছনি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, গেজেট আৰু লিখনিৰ প্ৰতি থকা প্ৰেমৰ লগতে শেহতীয়া প্ৰযুক্তিৰ প্ৰতি আপোনাৰ আগ্ৰহ থাকিব লাগিব। সাধাৰণতে, এজন কাৰিকৰী লিখক কাৰিকৰী নথিপত্ৰ যেনে ব্যৱহাৰকাৰী গাইড/মেনুৱেল, সামগ্ৰীৰ বিৱৰণ, হোৱাইট পেপাৰ, প্ৰকল্প পৰিকল্পনা, আৰু ডিজাইন ৰ নিৰ্দিষ্টকৰণ লিখিবলৈ দায়বদ্ধ।

ৱেব ডিজাইনাৰ আৰু ডেভেলপাৰ

ইণ্টাৰনেট আৰু অনলাইন বিপণনবৃদ্ধিৰ সৈতে, ৱেব ডিজাইনিংৰ চাহিদা বহুগুণে বৃদ্ধি পাইছে। গ্ৰাহকসকলে দিয়া সংক্ষিপ্ত বিৱৰণৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি ৱেব ডিজাইনাৰ এজন ৱেব ৱেব ছাইটেৰ ধাৰণা, ডিজাইন আৰু বিকাশৰ বাবে ৱেব ডিজাইনাৰ আৰু ডেভেলপাৰৰ প্ৰয়োজন। এজন ৱেব ডিজাইনাৰ হিচাপে, আপুনি অতি কল্পনাশীল হোৱা উচিত আৰু আপোনাৰ যথেষ্ট দৃশ্যায়ন দক্ষতা থাকিব লাগিব। আকৰ্ষণীয় ৱেবছাইট এটা ডিজাইন কৰাৰ বাবে ৰং, ফণ্ট ষ্টাইল আৰু লেআউটৰ প্ৰতি আপোনাৰ সঠিক সৃষ্টিশীল বোধ থাকিব লাগিব। ইয়াৰ উপৰিও, আপোনাৰ এইচটিএমএল আৰু ফ্লেছৰ জ্ঞানৰ লগতে ড্ৰীমৱেভাৰ, চিএছএছ, ফটোশ্বপ, আৰু ইলাষ্ট্ৰেটৰৰ দৰে ছফ্টৱেৰৰ ওপৰতো এক শক্তিশালী দখল থাকিব লাগিব।

এমচিএ স্নাতকসকলক চাকৰি প্ৰদান কৰা জনপ্ৰিয় কোম্পানীবোৰ

প্ৰতিভাশালী এমচিএ স্নাতকসকলৰ সন্ধানত সদায় থকা কিছুমান প্ৰতিষ্ঠিত আইটি কোম্পানী নিম্নলিখিত ধৰণৰ:
  • টাটা কন্সাল্টেন্সী চাৰ্ভিচেজ
  • উইপ্ৰ'
  • কগ্নিজেণ্ট
  • ইনফ'চিচ
  • আই বি এম
  • সত্যম্‌ মহিন্দ্ৰা
  • এচেন্সাৰ
  • ইনফ'টেক
  • এইচ চি এল
  • কেপজেমিনী
এই কোম্পানীবোৰে এমচিএ স্নাতকসকলক তেওঁলোকৰ বাস্তৱ-সময়ৰ কামৰ অভিজ্ঞতা আৰু দক্ষতাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি নিয়োগ কৰে। সেয়েহে, যদি আপোনাৰ তথ্য প্ৰযুক্তি খণ্ডত সঠিক দক্ষতা আছে আৰু কঠিন বজাৰ প্ৰকল্প গ্ৰহণ কৰাৰ আৰু নিৰ্ধাৰিত সময়ত সেইবোৰ প্ৰদান কৰাৰ আগ্ৰহ আছে, আপুনি এই ক্ষেত্ৰত বহুদূৰ আগবাঢ়িব পাৰিব।


এমচিএ কৰাৰ পিছত থাকিবলগীয়া গুৰুত্বপূৰ্ণ আইটি দক্ষতাসমূহ

এজন ভাল প্ৰগ্ৰামাৰ হ'বলৈ, আপোনাৰ জাভা, চি++, চি, .নেট আৰু ASP.NET দৰে কম্পিউটাৰ প্ৰ'গ্ৰামিং ভাষাৰ ভাল কমাণ্ড থাকিব লাগিব।

যিসকলে ৱেব ডিজাইনিং ক্ষেত্ৰত আগ্ৰহী তেওঁলোকৰ চিএছএছ, পিএইচপি, জাভাস্ক্ৰিপ্ট আৰু এইচটিএমএলৰ দৰে ভাষাৰ ওপৰত শক্তিশালী দখল থাকিব লাগিব।

যদি আপুনি নেটৱৰ্কিং ক্ষেত্ৰত কাম কৰিবলৈ আগ্ৰহী, আপোনাৰ লিনাক্স, এছকিউএল আদিত শক্তিশালী হাত থাকিব লাগিব। লগতে, সাম্ভাব্য নিয়োগকৰ্তাসকলৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিবলৈ আপুনি চিচিএনপি, চিচিএনএ, আৰু চিচিআইই-ত দ্ৰুত প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব।


এমচিএ-ৰ পিছত পৰৱৰ্তী অধ্যয়ন বিকল্পসমূহ

যদি আপুনি এমচিএ কৰাৰ পিছত আপোনাৰ অধ্যয়ন অব্যাহত ৰাখিব বিচাৰে, আপুনি এমই (কম্পিউটাৰ বিজ্ঞান) কৰিব পাৰে। এম.ই.-ত নামভৰ্তি কৰাৰ যোগ্যতাৰ চৰ্ত হৈছে এমচিএ (10+2+3+3 বছৰৰ আৰ্হি) বা বি.ই./ বি. টেক। এম.চি.এ.-ৰ পিছত পি.এইচ.ডি. কৰাৰ বাবে, আপোনাৰ বৈধ গেট নম্বৰৰ সৈতে এম.চি.এ. ডিগ্ৰী থাকিব লাগিব। আপোনাৰ পি.এইচ.ডি. সম্পূৰ্ণ কৰাৰ নিম্নতম আৰু সৰ্বাধিক ম্যাদ হৈছে ক্ৰমান্বয়ে 2 বছৰ আৰু 5 বছৰ।