এমবিবিএছ (MBBS) এটা মহৎ বৃত্তি হোৱাৰ বাদেও ই এটা লাভজনক কেৰিয়াৰৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে। এতিয়া যেতিয়া আপুনি আপোনাৰ এম.বি.বি.এছ. (MBBS) অধ্যয়ন সম্পূৰ্ণ কৰিছে, আপুনি নিশ্চয় ভাবি আছে পৰৱৰ্তী সময়ত কি কৰিব? এমএছ (MS) বা এমডি (MD)ৰ মাজত বাছনি কৰাৰ ক্ষেত্ৰত বহুতো এমবিবিএছ স্নাতক বিভ্ৰান্ত হয়। এম.বি.বি.এছ. (MBBS) -ৰ পিছত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বিকল্পবোৰ কি? এমবিবিএছ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত আপুনি আপোনাৰ কাম পোনপটীয়াকৈ আৰম্ভ কৰিব লাগে নে পৰৱৰ্তী অধ্যয়নৰ বাবে যাব লাগে? এই সাধাৰণ প্ৰশ্নবোৰ চিকিৎসা প্ৰত্যাশীসকলৰ মনত ঘূৰি থাকে, য'ত তেওঁলোকে কোনো এটা সঠিক সিদ্ধান্ত লোৱাত অসুবিধাৰ সন্মুখীন হয়। যদি এইটো আপোনাৰো সঠিক সিদ্ধান্ত এটা লোৱাত অসুবিধা হৈছে, আপুনি সঠিক স্থানলৈ আহিছে কিয়নো আমি আপোনাৰ এম.বি.বি.এছ. সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত কি কৰিব লাগে আৰু কেনেদৰে আগবাঢ়িব লাগে সেই সম্পৰ্কে আপোনাৰ সকলো সন্দেহ দূৰ কৰিবলৈ ইয়াত আছোঁ:

career after MBBS


এম.বি.বি.এছ.-ৰ পিছৰ প্ৰৱেশ পৰীক্ষা


এম.ডি.(MD)  আৰু এম.এছ. (MS)-ত চিকিৎসা স্নাতকোত্তৰ পাঠ্যক্ৰমৰ বাবে, প্ৰাৰ্থীসকলে উমৈহতীয়া প্ৰৱেশ পৰীক্ষা – এন.ই.ই.টি. পি.জি. (ৰাষ্ট্ৰীয় যোগ্যতা আৰু প্ৰৱেশ পৰীক্ষা) দিব লাগিব। চিইটি কাকতত সকলো ৩ বছৰৰ পাঠ্যক্ৰম অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। কাউন্সিলিংৰ সময়ত আপোনাৰ আগ্ৰহৰ শাখাটো আপোনাক বাছনি কৰিব দিয়া হ'ব। শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ শাখা বা সেই অনুসৰি ষ্ট্ৰীম বাছনি কৰিবলৈ তেওঁলোকৰ আগ্ৰহ আৰু দক্ষতাৰ ক্ষেত্ৰটো জনাটো আৱশ্যক।


এমএছ (MS) আৰু এমডি (MD)ৰ মাজৰ পাৰ্থক্য

এমএছ সাধাৰণ অস্ত্ৰোপচাৰত স্নাতকোত্তৰ আৰু এমডি সাধাৰণ ঔষধত স্নাতকোত্তৰ। দুয়োটা স্নাতকোত্তৰ পাঠ্যক্ৰম আৰু এমবিবিএছ অধ্যয়ন সফলতাৰে সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছতহে ইয়াত অংশগ্ৰহণ কৰিব পাৰি। সাধাৰণ ভাষাত, এম.ডি. হৈছে অধ্যয়নৰ ক্ষেত্ৰ যাৰ অস্ত্ৰোপচাৰ নকৰা শাখাত লেনদেন হয় আনহাতে এম.এছ.-এ অস্ত্ৰোপচাৰৰ ক্ষেত্ৰত কঠোৰভাৱে আৰু বিশেষভাৱে লেনদেন কৰে। ইয়াক সৰল কৰিবলৈ, যদি আপোনাৰ সপোন হৃদযন্ত্ৰৰ শল্য চিকিৎসক বা নিউৰোচাৰ্জন হ'ব লাগে, আপুনি এম.বি.বি.এছ.-ৰ পিছত এম.এছ. বাছনি কৰিব লাগিব। আৰু, যদি আপুনি সাধাৰণ চিকিৎসক হ'বলৈ আকাংক্ষা কৰে, এমডি ডিগ্ৰীলৈ যাওঁক।
এমএছ আৰু এমডিত অধ্যয়নৰ কেইবাটাও শাখা আছে। আগ্ৰহ আৰু আবেগৰ ক্ষেত্ৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি, এম.বি.বি.এছ. স্নাতকসকলে তেওঁলোকৰ ষ্ট্ৰীম আৰু বিষয় বাছনি কৰিব পাৰে। এমডি বা এমএছ পাঠ্যক্ৰম সফলতাৰে সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, আপুনি চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত খণ্ডৰ চিকিৎসালয়ত চাকৰিৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, আপুনি আপোনাৰ নিজা ক্লিনিক, নাৰ্চিং হোম বা চিকিৎসালয় ও আৰম্ভ কৰিব পাৰে। মেডিচিন গ্ৰেজুৱেটসকলৰ বাবে আৰু এটা বিকল্প হ'ল তেওঁলোকে যিকোনো চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ত শিক্ষক শিক্ষক হিচাপে যোগদান কৰিব পাৰে।


এমএছ আৰু এমডিৰ ভৱিষ্যতৰ সম্ভাৱনা

চাকৰিৰ ভূমিকা, প্ৰ'ফাইল আৰু দৰমহাৰ ক্ষেত্ৰত এম.এছ. আৰু এম.ডি.-ৰ সম্ভাৱনা পৃথক হয়। এমএছ থকা এজন ব্যক্তি এজন শল্য চিকিৎসক হ'ব আনহাতে এমডি কৰা ব্যক্তি এজন ঔষধৰ চিকিৎসক হ'ব। এজন ঔষধৰ চিকিৎসকৰ তুলনাত এজন শল্য চিকিৎসকৰ সদায়ে বেছি দায়িত্ব আৰু কৰ্তব্য থাকিব। তদুপৰি, এজন শল্য চিকিৎসকে এজন সাধাৰণ চিকিৎসকতকৈ বহুত বেছি উপাৰ্জন কৰিব। তথাপিও, এম.এছ.-ত ইনকিউবেচন ম্যাদ এম.ডি.-তকৈ দীঘল। এজন শল্য চিকিৎসকে ঔষধৰ অধিক গভীৰ অধ্যয়ন কৰা  সাধাৰণ চিকিৎসক এজনৰ কামটো কৰিব পাৰে অৱশ্যে সাধাৰণ চিকিৎসক এজন শল্য চিকিৎসক হ'ব নোৱাৰে।

অৱশ্যে, এম.এছ. বা এম.ডি.-ৰ মাজত বাছনি কৰোঁতে ই সম্পূৰ্ণৰূপে এজন ব্যক্তিৰ দক্ষতা, আবেগ আৰু আগ্ৰহৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। দুয়োটা ক্ষেত্ৰতে কেৰিয়াৰৰ সম্ভাৱনা ভাল আৰু অনাগত সময়ত সম্ভাৱনা আৰু বহুত বৃদ্ধি পাব।

এমডি আৰু এমএছত জনপ্ৰিয় বিশেষজ্ঞতা

এম.ডি. আৰু এম.এছ.-ত জনপ্ৰিয় বিশেষজ্ঞতাবোৰ নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

এম.ডি.: 

  • নিউৰোলজী আৰু এনাষ্টেচিঅ'লজী (স্নায়ুৰোগ বিজ্ঞান)
  • কাৰ্ডিঅ'লজী (হৃদৰোগ বিজ্ঞান)
  • আভ্যন্তৰীণ ঔষধ
  • ডাৰ্মাটোলজী (চৰ্মৰোগ বিজ্ঞান)
  • পেইডিয়াট্ৰিক (শিশুৰোগ বিজ্ঞান)
  • এণ্ডোক্ৰিনোলজি
  • পেথ'লজী
  • চাইকিয়াট্ৰী (মনোৰোগ বিজ্ঞান)
  • ৰেডিঅ'-ৰোগ নিৰ্ণয়
  • গাইনেক'ল'জী (স্ত্ৰীৰোগ বিজ্ঞান)

এম.এছ.

  • ই এন টি
  • প্ৰসূতি আৰু স্ত্ৰীৰোগ বিজ্ঞান
  • প্লাষ্টিক চাৰ্জাৰী
  • শিশু ৰোগৰ অস্ত্ৰোপচাৰ
  • চকুবিজ্ঞান
  • প্ৰসাধন অস্ত্ৰোপচাৰ
  • কাৰ্ডিঅ'-থ'ৰাচিক অস্ত্ৰোপচাৰ
  • ইউৰোলজি

এমডি আৰু এমএছ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ সময়কাল

সাধাৰণতে, এমএছ বা এমডি সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ 3 বছৰ লাগে, অৱশ্যে এক মাষ্টাৰ বিশেষজ্ঞতাৰ বাবে; এজন প্ৰাৰ্থীয়ে এমএছ বা এমডিৰ পিছত আৰু 2 বছৰ অতিবাহিত কৰিব লাগিব।

এমডি আৰু এমএছ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত দৰমহাৰ পেকেজ

মেডিচিনত আপোনাৰ স্নাতকোত্তৰ আৰু চুপাৰ স্পেচিয়েলাইজেচন সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, আপুনি অধিক অভিজ্ঞতা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ চিকিৎসালয় বা চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ত বা ব্যক্তিগত চিকিৎসালয়ৰ সহযোগত আপোনাৰ নিজা ব্যক্তিগত ক্লিনিক আৰম্ভ কৰিবলৈ শিক্ষণ অনুষদ হিচাপে কাম কৰিব পাৰে। চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ শিক্ষক হিচাপে, এজনে সহজে প্ৰতি মাহে 60,000 টকালৈকে উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

এজন শল্য চিকিৎসকৰ দৰমহা সম্পূৰ্ণৰূপে এজন ব্যক্তিৰ অভিজ্ঞতা, প্ৰতিভা আৰু দক্ষতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। এম.এছ.-ৰ পিছত এজন শল্য চিকিৎসকে প্ৰতি মাহে গড়ে 1 লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। দক্ষ শল্য চিকিৎসকৰ বাবে আকাশ হৈছে সীমা।

এজন সাধাৰণ চিকিৎসক আৰু শল্য চিকিৎসকৰ দৰমহা ক্লিনিক, চহৰ, চিকিৎসালয়, আৰু চিকিৎসা বিশেষজ্ঞতাৰ প্ৰকাৰৰ ওপৰতো নিৰ্ভৰ কৰে। মেট্ৰ' চহৰৰ এখন সুপ্ৰতিষ্ঠিত চিকিৎসালয়ত নিযুক্ত ব্যক্তি এজনে নিশ্চিতভাৱে গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ এজন চিকিৎসকতকৈ অধিক উপাৰ্জন কৰিব।

ভাৰতত এমডি বা এমএছৰ জনপ্ৰিয়তা

এজন প্ৰাৰ্থীয়ে তেওঁলোকৰ আগ্ৰহ আৰু দক্ষতাৰ ওপৰত আধাৰিত হৈ তেওঁলোকৰ ষ্ট্ৰীমঅতি সাৱধানে বাছনি কৰিব লাগিব। এম.ডি. হওঁক বা এম.এছ. হওঁক, বাহিৰৰ পৃথিৱীৰ বস্তুবোৰৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হোৱাৰ সলনি অধ্যয়নৰ বিষয়টোৰ মাজত বাছনি কৰাটো সম্পূৰ্ণৰূপে প্ৰাৰ্থীসকলৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। বিষয় হিচাপে এম.এছ. কেৱল তেওঁলোকৰ বাবে যিসকলৰ ইয়াৰ প্ৰতি আগ্ৰহ আছে, দুৰ্বল হৃদয়ৰ লোকসকলৰ বাবে ই নহয়। এয়া হৈছে শৈল্পিক দক্ষতা, জ্ঞান, আবেগ, নিষ্ঠা আৰু কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ সঠিক মিশ্ৰণ যি আপোনাক এই বৃত্তিত উৎকৃষ্ট কৰি তুলিব।

এমডি আৰু এমএছলৈ যোৱা প্ৰাৰ্থীৰ শতাংশ কম বেছি পৰিমাণে একে। অৱশ্যে, আজিকালি, প্ৰাৰ্থীসকলে এম.বি.বি.এছ. সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত চিকিৎসালয় প্ৰশাসনত এম.বি.এ. বাছনি কৰিছে। তেওঁলোকৰ কিছুমানে এমবিবিএছৰ পিছত স্বাস্থ্য আৰু চিকিৎসা সেৱাৰ শাসনত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ আইএএছ পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি কৰাটো পছন্দ কৰে।