আই আই টি গুৱাহাটী প্লেচমেণ্ট ২০২১ ভাৰ্চুৱেল মোডৰ জৰিয়তে সফলতাৰে সমাপ্ত হৈছিল। এই বছৰ আগবঢ়োৱা সৰ্বোচ্চ পেকেজটো হৈছে বছৰি ৭০ লাখ টকা। মুঠ ৬৮৬ জন শিক্ষাৰ্থীয়ে এইবেলি যোৱা বছৰৰ গঢ় পেকেজতকৈ বেছি পাবলৈ সক্ষম হৈছে।

IIT Guwahati Placement 2021
Source: Time8.in

ইণ্ডিয়ান ইনষ্টিটিউট অৱ টেকন'লজী, আই আই টি গুৱাহাটী প্লেচমেণ্ট ২০২১ ভাৰ্চুৱেল মোডৰ জৰিয়তে সফলতাৰে সমাপ্ত কৰা হৈছে। ২০২০-২০২১ শিক্ষাবৰ্ষত বাবে মুঠ ৬৮৬ জন শিক্ষাৰ্থীয়ে চাকৰি পাবলৈ সক্ষম হৈছে। এই বছৰ আগবঢ়োৱা সৰ্বোচ্চ পেকেজটো হৈছে বছৰি ৭০ লাখ টকা। লগতে, শিক্ষাৰ্থীসকলক আগবঢ়োৱা গঢ় পেকেজ বছৰি ২১.৪২ লাখ টকালৈ বৃদ্ধি হৈছে।

কভিড ১৯ মহামাৰীৰ দ্বাৰা প্ৰত্যাহ্বান ৰখা স্বত্বেও আই.আই.টি. গুৱাহাটী প্লেচমেণ্ট ২০২১ আয়োজন কৰা হৈছিল। আইআইটি গুৱাহাটী কেৰিয়াৰ বিকাশ কেন্দ্ৰৰ মুৰব্বী অভিষেক কুমাৰে কৈছে যে এই বছৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে লাভ কৰা গড় পেকেজ আগৰ বছৰত প্ৰতি বছৰে ২০.৬২ টকাৰ তুলনাত বৃদ্ধি পাইছে।

আই আই টি গুৱাহাটী প্লেচমেণ্ট ২০২১-ৰ সময়ত বি. টেক্‌. আৰু বি.ডেছৰ ৫৮৪ জন শিক্ষাৰ্থীৰ ভিতৰত ৪৪৪ জনে চাকৰিৰ প্ৰস্তাৱ লাভ কৰিছিল। আই আই টি গুৱাহাটী প্লেচমেণ্ট ২০২১ৰ কেইটামান বিশেষত্ব তলত উল্লেখ কৰা হৈছে।


লগতে পঢ়ক: এইচ আৰ মেনেজমেণ্টত কেৰিয়াৰ - মানৱ সম্পদ ব্যৱস্থাপনাৰ বিষয়ে জানোঁ আহক - Career in HR Management

আই আই টি গুৱাহাটী প্লেচমেণ্ট ২০২১: হাইলাইট

  • আগবঢ়োৱা সৰ্বাধিক পেকেজ - বছৰি ৭০ লাখ টকা
  • এই বছৰ গড় পেকেজ - বছৰি ২১.৪২ লাখ টকা
  • আগবঢ়োৱা গড় পেকেজ টো যোৱা বছৰতকৈ অধিক
  • মুঠ ৬৮৬ জন শিক্ষাৰ্থীয়ে সফলতাৰে স্থান পাইছিল
  • বি. টেক্‌. আৰু বি.ডেছৰ ৫৮৪ জন শিক্ষাৰ্থীৰ ভিতৰত ৪৪৪ জনে চাকৰিৰ প্ৰস্তাৱ লাভ কৰিছিল
  • এম. টেক্‌.ৰ বাবে আগবঢ়োৱা গড় পেকেজ, আৰু এম.ডেছ ৰ শিক্ষাৰ্থীসকল ১৬.২২ টকা এল.পি.এ.-ৰ তুলনাত ১৭.৯২ টকা এল.পি.এ. লৈ গৈছিল
  • আইআইটি গুৱাহাটী প্লেচমেণ্ট ২০২১ অভিযানত মুঠ ১৪০ টা কোম্পানীয়ে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল।

আই আই টিৰ কেৰিয়াৰ বিকাশ কেন্দ্ৰৰ মুৰব্বী অভিষেক কুমাৰে কয় "মহামাৰীৰ প্ৰত্যাহ্বান স্বত্বেও, ২০২০-২১ শিক্ষাবৰ্ষত আইআইটি-গুৱাহাটীৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক আগবঢ়োৱা দৰমহাৰ পেকেজ বৃদ্ধি পাইছে। বি. টেক আৰু বি. ডেছৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক আগবঢ়োৱা গড় দৰমহা ২১ টকালৈ বৃদ্ধি পাইছে। ২০২০-২১ শিক্ষাবৰ্ষত পূৰ্বৰ ২০.৬১ লাখ টকাৰ তুলনাত ২১.৪১ লাখ টকা (এলপিএ)লৈ বাঢ়িছে" । লগতে তেখেতে কৈছে যে এম. টেক আৰু এম. ডেছৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক আগবঢ়োৱা পেকেজ ১৭.৯২ টকালৈ বৃদ্ধি হৈছে আগৰ বছৰৰ ১৬.২২ এলপিএ তকৈ।
২০২০-২০২১ শিক্ষাবৰ্ষৰ বাবে ভাৰ্চুৱেল মোডৰ জৰিয়তে আইআইটি গুৱাহাটী প্লেচমেণ্ট ড্ৰাইভ পৰিচালনা কৰা হৈছিল। এইবেলি তথ্য প্ৰযুক্তি আৰু ছফ্টৱেৰ খণ্ডৰ পৰা সৰ্বাধিক অফাৰ দিয়া হৈছিল। শিক্ষাৰ্থীসকলে অফিচিয়েল ৱেবছাইটৰ পৰা আইআইটি গুৱাহাটী প্লেচমেণ্ট ২০২১-ৰ বিষয়ে অধিক তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে ।
আই আই টি গুৱাহাটী প্লেচমেণ্ট ২০২১ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, কম্পিউটাৰ বিজ্ঞান আৰু অভিযান্ত্ৰিকবিদ্যাৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে সৰ্বাধিক সংখ্যক অফাৰ লাভ কৰিছিল, তাৰ পিছত ইলেক্ট্ৰনিক্স এণ্ড কমিউনিকেচন ইঞ্জিনিয়াৰিং, গণিত আৰু কম্পিউটিং, বৈদ্যুতিক অভিযান্ত্ৰিক আৰু মেকানিকেল ইঞ্জিনিয়াৰিং। আই আই টি গুৱাহাটী প্লেচমেণ্ট ২০২১ ৰ বিষয়ে অধিক তথ্য অফিচিয়েল ৱেবছাইটত প্ৰাপ্ত কৰিব।
চৌহদৰ স্থানৰ বিষয়ে বৰ্ণনা কৰি আই আই টি-গুৱাহাটীৰ অনুষদ সমন্বয়ক (প্লেচমেণ্ট) বিথিয়াহ গ্ৰেছ জগনাথনে কয়, "শিক্ষাৰ্থীসকলে সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিৰ সৈতে যুঁজিবলৈ লক্ষণীয় হৈ আছে আৰু প্লেচমেণ্ট ড্ৰাইভৰ ফলাফল সফলতাৰ প্ৰমাণ।" বিষয়াসকলে কয় যে এই বছৰ তেওঁলোকৰ নিযুক্তি প্ৰক্ৰিয়াত এটা প্ৰৱণতা দেখিছে কিয়নো যথেষ্ট সংখ্যক ষ্টাৰ্ট-আপে শিক্ষাৰ্থীসকলৰ প্ৰতি আগ্ৰহ প্ৰদৰ্শন কৰিছে আৰু কেইবাটাও প্ৰস্তাৱ আগবঢ়াইছে।