বেঙ্কিংত কেৰিয়াৰ আৰ্হিগতভাৱে আপোনাৰ বাবে লাভজনক আৰু ই জীৱন আৰু কেৰিয়াৰত আগবাঢ়ি যাবলৈ আপোনাক দুগুণ উৎসাহিত কৰিব। বাণিজ্য আৰু একাউণ্টৰ ক্ষেত্ৰত উৎসাহী সকলৰ বাবে বেঙ্কিং আজি এক গুৰুত্বপূৰ্ণ কেৰিয়াৰ। নতুনসকলৰ বাবে ই হৈছে গোলকীয় অৰ্থনীতি বুজা, বজাৰৰ প্ৰত্যাহ্বানবোৰ আৱিষ্কাৰ কৰা, আৰু নিজকে এক কেৰিয়াৰৰ সৈতে পৰিচয় দিয়াৰ প্ৰথম পদক্ষেপ যি তেওঁলোকক দেশ আৰু বিদেশৰ ভিতৰত যঠেষ্ট সুযোগ প্ৰদান কৰে।

Banking career


বেঙ্কিং সেৱাসমূহৰ ব্যক্তিগতকৰণৰ বাবে প্ৰতি বছৰে নতুন নতুন বেংকে বেঙ্কিং উদ্যোগটোত পৰিচয় দিছে। উদ্যোগটোৱে প্ৰকৃততে যিকোনো ক্ষেত্ৰত বিশেষকৈ স্নাতকসকলৰ বাবে পৰ্যাপ্ত স্থান প্ৰদান কৰে। যদি আপুনি বি কমৰ এজন শিক্ষাৰ্থী, আপুনি যিকোনো আগশাৰীৰ বেঙ্কৰ সৈতে ঋণ, বন্ধকী আৰু বীমাৰ বাবে বিক্ৰী কাৰ্যবাহী (sales executive) হিচাপে কাম কৰিব পাৰে। আপোনাক কেৱল ভাল যোগাযোগ দক্ষতাৰ প্ৰয়োজন। একেদৰে, যদি আপুনি ভাল বি-স্কুলৰ পৰা Financeত এম.বি.এ. (MBA) কৰে, আপুনি সম্পৰ্ক মেনেজাৰ (Relationship Manager) হিচাপে স্থান পোৱাৰ আশা কৰিব পাৰে। দৰমহাৰ পেকেজবোৰ আপোনাৰ যোগ্যতা অনুসৰি নিৰ্ধাৰণ কৰা হ'ব।

পদক্ষেসমূহ:

বেঙ্কিংত স্নাতক কাৰ্যসূচীত নামভৰ্তিৰ বাবে দ্বাদশ শ্ৰেণীত ভাল নম্বৰৰ প্ৰয়োজন। যদি আপুনি ছেবা বা চি.বি.এছ.ই. বোৰ্ডৰ এজন শিক্ষাৰ্থী, ভাল মহাবিদ্যালয় এখনত ভৰ্তি হ'বলৈ আপোনাক সামগ্ৰিকভাৱে কমেও 80% নম্বৰৰ প্ৰয়োজন হ'ব।

ইয়াৰ উপৰিও, Interviewটো clear কৰিবলৈ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ পৰা আশা কৰা দক্ষতাবোৰৰ ভিতৰত আছে ভাল যোগাযোগ দক্ষতা, বেঙ্কিং, বিক্ৰী, বিপণন, আৰু ধনৰ বিষয়বোৰৰ বাবে দক্ষতা। যদি আপুনি এজন উৎসাহী যি ষ্টক (Stocks), মিউচুৱেল ফাণ্ড (Mutual Funds), হেজ ফাণ্ডৰ ব্যৱসায় ভাল পায় আৰু ব্যক্তিগত ঋণ আৰু বীমা আঁচনি কৰাৰ ভাল আৰু বেয়া বুজি পায়, তেনেহ'লে ই কেৱল আপোনাৰ কেৰিয়াৰৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে।

আমি আপোনাক পৰামৰ্শ দিওঁ যে আপুনি মহাবিদ্যালয়ৰ পৰাই CAT (কমন এপ্টিটিউড টেষ্ট)ৰ বাবে প্ৰস্তুতি আৰম্ভ কৰিব যাতে আপুনি প্ৰৱেশ পৰীক্ষাবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ আৰু বেঙ্কিংত এক উৎকৃষ্ট কেৰিয়াৰৰ দিশে আগবাঢ়ি শীৰ্ষ বি-স্কুলত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ সম্পূৰ্ণৰূপে প্ৰস্তুত হয়।

বিভিন্ন চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত সংগঠনৰ দ্বাৰা প্ৰৱৰ্তন কৰা বেঙ্কিং কাৰ্যসূচীৰ উদ্দেশ্য হৈছে বেঙ্কিং খণ্ডত শিক্ষাৰ্থীসকলক ধাৰণা, সঁজুলি আৰু কৌশলেৰে সজ্জিত কৰা।

উদাহৰণ স্বৰূপে, বেঙ্কিং আৰু বীমাত স্নাতক ডিগ্ৰী কাৰ্যসূচীয়ে নিম্নলিখিত ক্ষেত্ৰবোৰত বিশেষজ্ঞতা প্ৰদান কৰে:

  • বিত্তীয় সেৱাৰ পৰিৱেশ আৰু ব্যৱস্থাপনা
  • বেঙ্কিং সংগঠনবোৰত কৌশলগত পৰিকল্পনা
  • মাইক্ৰ' অৰ্থনীতি
  • বেঙ্কিং সংগঠনত এইচ.আৰ.এম.
  • কাৰ্যকৰী বেঙ্কিং যোগাযোগ
  •  বেঙ্কিং সংগঠনত আন্তৰ্জাতিক ব্যৱসায় ব্যৱস্থাপনা
  • বেঙ্কিংত পৰিমাণগত কৌশল
  • মূলধন বজাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা কৰ্পোৰেট আইন
  • বেঙ্কিং সংগঠনবোৰত সাংগঠনিক আচৰণ
  • ইকুইটি ঋণ
  • বিত্তীয় সেৱাৰ কৰ
  • বি এণ্ড আই সেৱাৰ ব্যয় হিচাপ
  • বেঙ্কিং আৰু বীমা সম্পৰ্কীয় আইন

আগতীয়াকৈ আৰম্ভ কৰক

বেঙ্কিং হৈছে এক কেৰিয়াৰ যি সকলো শাখাৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক সুযোগ প্ৰদান কৰে, সেয়া মানৱীয়তা, বাণিজ্য বা বিজ্ঞান হওঁক। অৱশ্যে, বেঙ্কিংত কেৰিয়াৰ গঢ়িবলৈ, আপুনি সংখ্যা বিশ্লেষণ কৰাত ভাল হ'ব লাগিব, অৰ্থাৎ, আপোনাৰ গণিত সাংখ্যিক তথ্য ব্যাখ্যা আৰু বিশ্লেষণ কৰিবলৈ যথেষ্ট শক্তিশালী হ'ব লাগিব। আপুনি বেঙ্কিং প্ৰৱেশ পৰীক্ষাআৰু এই প্ৰৱেশ পৰীক্ষাবোৰঅনুসৰণ কৰা সাক্ষাৎকাৰৰ বাবে সাজু থাকিব লাগিব।

এইটো মোৰ বাবে সঠিক কেৰিয়াৰ হয় নে?

কেৰিয়াৰ হিচাপে বেঙ্কিংএ সকলো বিষয়ৰ শিক্ষাৰ্থীক সুযোগ প্ৰদান কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি আপুনি উৎকৃষ্ট যোগাযোগ দক্ষতা থকা বি.এ. শিক্ষাৰ্থী, আপুনি প্ৰকৃততে এক প্ৰক্ৰিয়া কাৰ্যবাহী (Process Executive) হিচাপে বেঙ্কিং বি.পি.ও.-ৰ সৈতে থাকিব পাৰিব। জিই মানি, মেক্স নিউয়ৰ্ক আৰু আইচিআইচিআই, এইচএছবিচি, এইচডিএফচি, ষ্টেণ্ডাৰ্ড চাৰ্টাৰ্ড, আমেৰিকান এক্সপ্ৰেছৰ দৰে আগশাৰীৰ বেংকবোৰে তেওঁলোকৰ বিপিঅ' আৰু কেপিঅ'ৰ বাবে মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা শিক্ষাৰ্থী বাছনি কৰে।

সেয়েহে, কেৰিয়াৰত দ্ৰুতগতিত আগবাঢ়িবলৈ যিসকল আগ্ৰহী আৰু যিসকলে প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত বিশ্ববজাৰৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিব বিচাৰে তেওঁলোকৰ বাবে বেঙ্কিংক কেৰিয়াৰ হিচাপে বাছনি কৰাটো এক বুদ্ধিমান বিকল্প।


ইয়াৰ বাবে মোৰ কি খৰচ হ'ব?

আপুনি বাছনি কৰা মহাবিদ্যালয়ৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি বেঙ্কিং স্নাতক ডিগ্ৰীৰ বাবে মাচুলৰ গাঁথনি 10,000 টকাৰ পৰা 100,000 টকালৈ পৃথক হয়। এন.আই.আই.টি.-ৰ (ৰাষ্ট্ৰীয় তথ্য প্ৰযুক্তি প্ৰতিষ্ঠান) দৰে ব্যক্তিগত প্ৰতিষ্ঠানবোৰে ডিপ্লোমা কাৰ্যসূচী আগবঢ়ায় যাৰ মূল্য 1 ৰ পৰা 2 লাখ টকাৰ ভিতৰত।

স্নাতকোত্তৰ ডিপ্লোমা বা স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰীৰ বাবে, আপুনি বাছনি কৰা মহাবিদ্যালয়ৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি আপুনি 50,000 ৰ পৰা 7,00,000 টকাৰ ভিতৰত যিকোনো স্থানত ব্যয় কৰিব বুলি আশা কৰা হ'ব পাৰে।

কেইবাখনো মহাবিদ্যালয় যেনে আইআইপিএম, এমিটি, বিৰলা ইনষ্টিটিউট ফৰ ইঞ্চিউৰেন্সে শিক্ষাৰ্থীসকলক লেপটপ প্ৰদান কৰে আৰু তেওঁলোকক বিদেশলৈ ভ্ৰমণত লৈ যায়। ইয়াৰ উপৰিও, এয়া হৈছে ব্যক্তিগত প্ৰতিষ্ঠান এটাত নামভৰ্তি কৰাৰ সুবিধা।

ফাণ্ডিং আৰ স্কলাৰশ্বিপ

আপোনাৰ বেঙ্কিং ডিগ্ৰীৰ বাবে ফাণ্ডিংৰ কেইবাটাও উপাই আছে। আপুনি শৈক্ষিক ঋণৰ বাবে বেঙ্কৰ ওচৰলৈ যাব পাৰে বা যদি কৰ্মচাৰীসকলক অধ্যয়ন কাৰ্যসূচী আগবঢ়োৱা সংগঠন এটাৰ সৈতে আপুনি কৰ্মত নিয়োজিত হয়, আপোনাৰ কোম্পানীয়ে আপোনাৰ অধ্যয়নৰ বাবে পুঁজি যোগান ধৰিব পাৰে আৰু কেইবছৰমানৰ পিছত আপোনাক পৰিশোধ কৰিবলৈ অনুমতি দিব পাৰে।

পে পেকেজ

এজন নতুন বেঙ্কিং শিক্ষাৰ্থীৰ দৰমহাৰ স্কেল আৰম্ভণিত 8,000 টকাৰ পৰা 20,000 টকালৈ হ'ব পাৰে। শীৰ্ষ বি-স্কুল আৰু বেঙ্কিং প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰা শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ সামগ্ৰিক নম্বৰ আৰু তেওঁলোকৰ মহাবিদ্যালয়ৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি সম্পৰ্ক মেনেজাৰৰ ভূমিকাৰ বাবে বছৰি 8 লাখ টকালৈকে আশা কৰিব পাৰে।

কেইবাটাও বেঙ্কিং কোম্পানীয়ে প্ৰতি বছৰে আইআইএম, এক্সএলআৰআই, এফএমএছ আৰু অন্যান্য জনপ্ৰিয় মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীসকলক বছৰি অতিকমেও 10 লাখ টকাৰ দৰমহা পেকেজৰ বাবে নিয়োগ কৰে।

অৱশ্যে, অনুগ্ৰহ কৰি সাৱধান হ'ব যে বিত্তীয় বজাৰবোৰ সদায় উঠা-নমা হৈ আছে আৰু হঠাতে কেৰিয়াৰত দুৰ্ঘটনা ঘটিব পাৰে। বেঙ্কিঙৰ শেহতীয়া প্ৰৱণতাৰ সৈতে নিজকে আপডেট কৰি ৰখাৰ নিৰন্তৰ প্ৰয়োজন আছে, যাতে আপুনি আপোনাৰ চাকৰিৰ প্ৰ'ফাইলত প্ৰাসংগিক হৈ থাকে।

চাকৰিৰ সম্ভাৱনা

বেঙ্কিংত স্নাতক আৰু স্নাতকোত্তৰ সকলৰ বাবে চাকৰিৰ সুযোগ ভাৰতত উৎকৃষ্ট। আপুনি বেঙ্কিংত এটা নিৰ্বাচিত পেছাদাৰী পাঠ্যক্ৰম সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, আপোনাক লগে লগে ব্যক্তিগত বেঙ্কৰ সৈতে বেঙ্কিং বিক্ৰী বিষয়া হিচাপে পদ প্ৰদান কৰা হ'ব। অৱশ্যে, আপোনাৰ কাৰিকৰী দক্ষতা আৰু মৌলিক যোগাযোগ দক্ষতা প্ৰক্ৰিয়াটোত গুৰুত্বপূৰ্ণ।

ইয়াৰ উপৰিও, বীমা, ব্যক্তিগত ঋণ, বন্ধকী, সংগ্ৰহ, আৰু বেক-অফিচ কাৰ্যকলাপৰ পদবোৰ সদায়ে খালী থাকে আৰু উপস্থাপন কৰা সুযোগবোৰ প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে গড় শিক্ষাৰ্থীসকলক সকলো উজ্জ্বল প্ৰদান কৰে।

আইচিআইচিআই, এইচএছবিচি, কোটাক মহিন্দ্ৰা, এইচডিএফচি, ষ্টেণ্ডাৰ্ড চাৰ্টাৰ্ড, বাৰ্ক্লেজ আৰু আমেৰিকান এক্সপ্ৰেছৰ দৰে বেঙ্কবোৰ হৈছে এনে কিছুমান কোম্পানী যি তেওঁলোকে নিয়োগ কৰি থকা মহাবিদ্যালয়বোৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি সকলো স্তৰত বেঙ্কিং শিক্ষাৰ্থী নিয়োগ কৰে।