যদি আপুনি এজন আই.টি.আই. শিক্ষাৰ্থী হয় বা আইটিআই পাঠ্যক্ৰম পঢ়াৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে, আপুনি নিশ্চয় এটা অতি বিৰক্তিকৰ কিন্তু গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰশ্নৰ সন্মুখীন হৈছে, অৰ্থাৎ, 'আই.টি.আই.-ৰ পিছত কি কৰিব?' এই প্ৰশ্নটোৰ উত্তৰ দিবলৈ আমি কিছুমান তথ্য যুগুতাইছো। গতিকে সঠিক তথ্যসমূহৰ বাবে তলৰ প্ৰবন্ধটো সম্পূৰ্নকৈ পঢ়ক -

career after ITI


আজি, পেছাদাৰী বিষয় এটাৰ দক্ষতা শৈক্ষিক ডিগ্ৰীৰ দৰে। ইয়াৰ উপৰিও, স্কিল ইণ্ডিয়াৰ দৰে বিভিন্ন চৰকাৰী কাৰ্যসূচীয়ে দেশৰ যুৱসকলক দক্ষতাৰে শক্তিশালী কৰাৰ বাবে জোৰ দি আহিছে যি তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ কামৰ পৰিৱেশত অধিক নিয়োগযোগ্য আৰু অধিক উৎপাদনশীল কৰি তুলিব। সেয়েহে, সমগ্ৰ ভাৰতত ঔদ্যোগিক প্ৰশিক্ষণ প্ৰতিষ্ঠান (আইটিআই)ত প্ৰশিক্ষণ গ্ৰহণ কৰা শিক্ষাৰ্থীসকলৰ আগত কেৰিয়াৰৰ উৎকৃষ্ট সুযোগ আছে।


আইটিআই পাঠ্যক্ৰমৰ জনপ্ৰিয়তা

পৰম্পৰাগতভাৱে, আইটিআই পাঠ্যক্ৰমবোৰ বিশেষকৈ গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজত অতি জনপ্ৰিয় হৈ আহিছে, কিয়নো সেইবোৰে দক্ষতা বিকাশৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া পাঠ্যক্ৰম প্ৰদান কৰে। আইটিআই-ৰ পৰা ওলাই অহা শিক্ষাৰ্থীসকল অভিযান্ত্ৰিক বা অ-অভিযান্ত্ৰিক ব্যৱসায়ত দক্ষ পেছাদাৰী হয়।

অৱশ্যে, যোৱা প্ৰায় এক দশকত, বিভিন্ন কাৰকৰ বাবে আইটিআই পাঠ্যক্ৰমৰ জনপ্ৰিয়তা যথেষ্ট হ্ৰাস পাইছে। এইটোৱে বহুতো শিক্ষাৰ্থীক আইটিআই পাঠ্যক্ৰম গ্ৰহণ কৰাৰ সাৰ্থকতাৰ বিষয়ে চিন্তা কৰিবলৈ বাধ্য কৰিছে। আজি, শিক্ষাৰ্থীসকলে প্ৰায়ে প্ৰশ্নৰ সন্মুখীন হয় যেনে 'আইটিআই প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীবোৰে তেওঁলোকৰ পুৰণি উজ্জ্বলতা হেৰুৱাইছে নেকি? এই ধৰণৰ প্রশিক্ষণ বৰ্তমান সময়তো উপযোগী হয়নে?' আহক, আমি এই প্ৰশ্নবোৰৰ উত্তৰ বিচাৰি চাওঁ।

আইটিআই পাঠ্যক্ৰমৰ পিছত কেৰিয়াৰৰ বিকল্প

একবিংশ শতিকা হৈছে দক্ষতা আৰু জ্ঞানৰ শতিকা; যিসকল পেছাদাৰী লোকৰ বিশেষ দক্ষতা আছে বা  সঠিক জ্ঞান আছে বা ইয়াৰ সফল প্ৰয়োগ কৰিছে, তেওঁলোক সফল হৈছে। সেয়েহে, আই.টি.আই. পাঠ্যক্ৰমবোৰ আনতকৈ নিম্নমানৰ বা ভাল কেৰিয়াৰৰ সুযোগ উপস্থাপন নকৰা বুলি ভবাটো ভুল হ'ব। দৰাচলতে, বৰ্ধিত নিবনুৱা হাৰৰ সৈতে, বহুক্ষেত্ৰত, সঠিক দক্ষতা আৰু প্ৰশিক্ষণ থকা আই.টি.আই. শিক্ষাৰ্থীসকলৰ উচ্চ শৈক্ষিক অৰ্হতা থকা আনসকলৰ তুলনাত নিযুক্তিৰ অধিক ভাল সুযোগ আছে।

কেৰিয়াৰৰ সুযোগৰ ক্ষেত্ৰত, আইটিআই শিক্ষাৰ্থীসকলৰ ওচৰত দুটা মুখ্য বিকল্প আছে যিবোৰ তেওঁলোকৰ বাবে উপলব্ধ, অৰ্থাৎ হয় পৰৱৰ্তী অধ্যয়নৰ বাবে যাওঁক বা চাকৰিৰ সুযোগ অন্বেষণ কৰক। তলত আলোচনা কৰা অনুসৰি এই দুয়োটা বিকল্পৰ নিজা সুবিধা আছে:

১/ পৰৱৰ্তী অধ্যয়ন

ডিপ্লোমা পাঠ্যক্ৰম

কাৰিকৰী ব্যৱসায় বা অভিযান্ত্ৰিক ক্ষেত্ৰত আইটিআই প্ৰশিক্ষণ গ্ৰহণ কৰা শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে কেইবাটাও অভিযান্ত্ৰিক ডিপ্লোমা পাঠ্যক্ৰম উপলব্ধ আছে। আই.টি.আই. পাঠ্যক্ৰমৰ বিপৰীতে, ডিপ্লোমা অভিযান্ত্ৰিক পাঠ্যক্ৰমবোৰে ডমেইনৰ তাত্ত্বিক আৰু ব্যৱহাৰিক দুয়োটা দিশ সামৰি সংশ্লিষ্ট বিষয়ৰ বিৱৰণলৈ যায়।

বিশেষ হ্ৰস্বম্যাদী পাঠ্যক্ৰম

কিছুমান নিৰ্দিষ্ট পাঠ্যক্ৰমৰ আইটিআই শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে, উন্নত প্ৰশিক্ষণ প্ৰতিষ্ঠানবোৰে (এটিআই) বিশেষ হ্ৰস্বম্যাদী পাঠ্যক্ৰম আগবঢ়ায়। এই পাঠ্যক্ৰমবোৰে শিক্ষাৰ্থীসকলকতেওঁলোকৰ নিজ নিজ ডমেইনৰ চাকৰিৰ প্ৰ'ফাইল বা নিৰ্দিষ্ট উদ্যোগৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ বাবে দক্ষতা অধিক উন্নত কৰাত সহায় কৰে।

সৰ্বভাৰতীয় পাঠ্যক্ৰম পৰীক্ষা (এআইটিটি)

আইটিআই পাঠ্যক্ৰম সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত আইটিআই শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে আন এটা বিকল্প হ'ল এআইটিটি বা সৰ্বভাৰতীয় পাঠ্যক্ৰম পৰীক্ষা দিয়া। সৰ্বভাৰতীয় পাঠ্যক্ৰম পৰীক্ষা এনচিভিটি (ৰাষ্ট্ৰীয় বৃত্তিমূলক প্ৰশিক্ষণ পৰিষদ)ৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হয়। এই পৰীক্ষাটো এটা দক্ষতা পৰীক্ষা যিয়ে আইটিআই শিক্ষাৰ্থীসকলক প্ৰমাণিত কৰে। এআইটিটি উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ পিছত, এনচিভিটি-ৰ দ্বাৰা বাণিজ্য সম্পৰ্কীয় শিক্ষাৰ্থীসকলক ৰাষ্ট্ৰীয় বাণিজ্য প্ৰমাণপত্ৰ (এন.টি.চি.) প্ৰদান কৰা হয়। বহুতো অভিযান্ত্ৰিক ব্যৱসায়ত, এনটিচি ডিপ্লোমা ডিগ্ৰীৰ সমান।


২/ চাকৰিৰ সুযোগ

আন পেছাদাৰী আৰু বৃত্তিমূলক পাঠ্যক্ৰম প্ৰতিষ্ঠানৰ দৰে আইটিআই-বোৰতো সমৰ্পিত প্লেচমেণ্ট কোষ আছে যি শিক্ষাৰ্থীসকলক সংস্থাপনত সহায় কৰে। এই প্লেচমেণ্ট কোষবোৰৰ বিভিন্ন চৰকাৰী সংগঠন, ব্যক্তিগত কোম্পানী আৰু আনকি বিদেশী কোম্পানীৰ সৈতে চুক্তি আছে, যিয়ে শিক্ষাৰ্থীসকলক কেইবাটাও ব্যৱসায়ত চাকৰিৰ বাবে নিয়োগ কৰে।

স্ব-নিযুক্তি

আইটিআই পাঠ্যক্ৰম এটা বাছনি কৰাৰ এয়া সম্ভৱতঃ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ সুবিধা, কিয়নো ই নিজৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ আৰু স্ব-নিয়োজিত হ'বলৈ অনুমতি দিয়ে। সেয়েহে, আজি আমি প্ৰশিক্ষিত আৰু যোগ্য প্লাম্বাৰ, কাঠমিস্ত্ৰী, নিৰ্মাণ শ্ৰমিক, কৃষি কৰ্মী আদিৰ তীব্ৰ অভাৱ দেখিবলৈ পাওঁ। আই.টি.আই. প্ৰমাণপত্ৰ থকা শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে তেওঁলোকৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ আৰু স্ব-নিয়োজিত হোৱাৰ এক উত্তম সুযোগ।

ৰাজহুৱা খণ্ডত চাকৰি

আইটিআই শিক্ষাৰ্থীসকলৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ নিয়োগকৰ্তা হৈছে ৰাজহুৱা খণ্ড বা চৰকাৰী সংস্থা। আইটিআই সম্পূৰ্ণ কৰা শিক্ষাৰ্থীসকলে বিভিন্ন ৰাজহুৱা খণ্ডৰ গোট / পিএছইউ যেনে ৰেল, টেলিকম / বিএছএনএল, আইঅ'চিএল, অ'এনজিচি, ৰাজ্যঅনুসৰি পিডব্লিউডি আদিত নিযুক্তি বিচাৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, তেওঁলোকে ভাৰতীয় সশস্ত্ৰ বাহিনী অৰ্থাৎ ভাৰতীয় সেনাৰ সৈতে কেৰিয়াৰৰ সুযোগ সন্ধান কৰিব পাৰে। ভাৰতীয় নৌসেনা, বায়ু সেনা, বিএছএফ, চিআৰপিএফ আৰু অন্যান্য অৰ্ধসামৰিক বাহিনী।

 ব্যক্তিগত খণ্ডত চাকৰি

ব্যক্তিগত খণ্ড, বিশেষকৈ উৎপাদন আৰু যান্ত্ৰিকতাৰ সৈতে লেনদেন কৰা সকলে বাণিজ্য-নিৰ্দিষ্ট চাকৰিৰ বাবে আইটিআই শিক্ষাৰ্থী বিচাৰে। আইটিআই শিক্ষাৰ্থীসকলে লাভজনক কেৰিয়াৰৰ সুযোগ বিচাৰি পোৱা মুখ্য খণ্ডবোৰৰ ভিতৰত আছে নিৰ্মাণ, কৃষি, বস্ত্ৰ, শক্তি। নিৰ্দিষ্ট চাকৰিৰ প্ৰ'ফাইলত, ব্যক্তিগত খণ্ডৰ এজন আইটিআই শিক্ষাৰ্থীৰ ক্ষেত্ৰত ইলেক্ট্ৰনিক্স, ৱেল্ডিং, ৰেফ্ৰিজাৰেচন, আৰু এয়াৰ-কণ্ডিচনাৰ মেকানিক হৈছে আটাইতকৈ বেছি বিচৰা দক্ষতা।

বিদেশত চাকৰি

আইটিআই শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ পাঠ্যক্ৰম সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত বিছাৰিব পৰা আন এটা কেৰিয়াৰৰ সুযোগ হৈছে অফ-শ্ব'ৰ চাকৰি। ভাৰতৰ দৰে, বহুতো উন্নত আৰু উন্নয়নশীল দেশে নীলা-কলাৰ পেছাদাৰীৰ অভাৱৰ সন্মুখীন হৈছে; যিসকল লোকে বস্তুবোৰ ঠিক কৰিব পাৰে বা সম্পৰ্কিত সেৱা প্ৰদান কৰিব পাৰে। বিশেষকৈ ফ্ৰিটাৰ, আন্তৰ্জাতিক তেল আৰু গেছ কাৰখানা আৰু শিপইয়ৰ্ড আদিৰ সৈতে বহুতো চাকৰিৰ সুযোগ আছে।